2014 Yılı Savunma Sanayi Özel Ödülü Atatürk Üniversitesi’ne verildi

Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçıları Derneği’nin (SASAD) Ankara’da düzenlenen 25.

2014 Yılı Savunma Sanayi Özel Ödülü Atatürk Üniversitesi’ne verildi
22 Nisan 2014 Salı 16:33

Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçıları Derneği’nin (SASAD) Ankara’da düzenlenen 25. Genel Kurul Toplantısı'nda, 2014 Yılı Savunma Sanayi Özel Ödülü; 'Füze Uygulamaları için Aşınmaya Dayanıklı Nano Kaplama Geliştirilmesi Proje Başarısı' ile Atatürk Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Roketsan A.Ş.’ye verildi.
    
    Ödülü SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’den, Atatürk Üniversitesi adına Rektör Yrd. Prof. Dr. M. Said Keleş ve Proje Ekibi'nde bulunan Prof. Dr. İhsan Efeoğlu, Prof. Dr. Yaşar Totik, Yrd. Doç. Özlem Baran ve Yrd. Doç. Dr. E. Ebru Demirci aldı. Proje Yürütücüsü Prof. Dr. İhsan Efeoğlu, başarı ile bitirilen projeye yönelik olarak şu açıklamayı yaptı: “Ülkemizin savunma sanayine önemli teknolojik bilgi kazanımı sağladıklarını ve füze sistemlerinde kullanılan roketlerin, itki kontrolünde kullanılan elemanların çok yüksek sıcaklık (2500-3000) derece ortamında fonksiyonunu yerine getirmek ve servis ömrünü uzatmak üzere, nano yapıda çok tabakalı kompozit kaplama geliştirilmesi yapılmıştır.”

    Efeoğlu, ayrıca Atatürk Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde kaplamaların Ar-Ge çalışmasının yapıldığını, Roketsan tarafından ise kaplanmış ürünlerin, roket sistemleri üzerinde testlere tabii tutularak ulaşılan Ar-Ge sonuçlarının, füze sistemlerinde kullanım potansiyeline sahip olduğunun ortaya konulduğunu belirtti.
CİHAN

2014 Yılı Savunma Sanayi Özel Ödülü Atatürk Üniversitesi’ne verildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×