2013 yılında uyuşturucu yüzünden her gün bir kişi öldü

Uyuşturucu madde bağımlılığı üzerine kitap yazan ve seminerler veren İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru İsa Altun, geçen yıl 365 kişinin aşırı dozda uyuşturucu madde kullanımından hayatını kaybettiğini söyledi.

2013 yılında uyuşturucu yüzünden her gün bir kişi öldü
28 Şubat 2014 Cuma 14:43

Uyuşturucu madde bağımlılığı üzerine kitap yazan ve seminerler veren İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru İsa Altun, geçen yıl 365 kişinin aşırı dozda uyuşturucu madde kullanımından hayatını kaybettiğini söyledi.

Uyuşturucu madde bağımlılığı alanındaki başarılı çalışmalarıyla tanınan polis memuru İsa Altun, daha önce görev yaptığı Kahramanmaraş’ta uyuşturucu eğitim semineri verdi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin (KSÜ) davetlisi olarak şehre gelen Altun, KSÜ Cahit Zarif Oğlu konferans salonunda düzenlenen programda öğrencilerle bir araya geldi. Gençlere uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığı konularında uyarıda bulunan Altın, uyuşturucu madde kullanımının 12 yaşına kadar düştüğünü belirtti. Altun, “2013 yılında tam 365 kişi maalesef aşırı dozda uyuşturucudan öldü, bunlardan bir tanesi de 12 yaşında bir çocuk.” dedi.

    Uyuşturucuyla etkin mücadelede kolluk kuvvetlerinin tek başına yeterli olmayacağını dile getiren Altun, bu konuda ailelere önemli görevler düştüğünü söyledi. Çocukların her isteğinin yerine getirilmesinin yanlış olduğunu aktaran Altun şöyle konuştu: “Polisiye önlemlerle sadece sinekler ölür, oysaki asıl yapılması gereken bataklığın kurutulması. Uyuşturucu ile tanışan çocukların çoğunluğu ya her söyledikleri aileleri tarafından hemen yerine getirilen çabuk doyuma ulaşmış çocuklardan, ya da aileleri tarafından aşırı despotlukla yönetilen çocuklardan oluşuyor. Buradan ailelere seslenmiyorum; lütfen çocukların başına okşayın ve onlara ne olursa olsun hangi şartlarda olursa olsun seni seviyorum deyin, bakın o zaman en vahşi çocuk bile nasıl kedi gibi oluyor, ben kitaplarımda bunları ve yaşadıklarımı anlattım umarım okursunuz ve beğenirsiniz.”

    Program son bölümünde öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Altun, daha sonra kitaplarını imzaladı.

    İSA ALTUN KİMDİR

    Kişisel olarak 1997 yılından buyana madde bağımlılığıyla savaşan İsa Altun, bu kapsamda uyuşturucu madde zararlarına karşı okullarda madde bağımlılığıyla ilgili konferanslar verip, sergiler açıyor. Yazdığı kitaplarıyla ve hazırladığı web sitesiyle gençleri ve ailelerini madde bağımlılığına karşı uyaran Altun, bu çabalarından dolayı 1999’da 160 ülkede temsilciliği bulunan Uluslar arası Genç Girişimciler Organizasyonu (JCI TOYP) tarafından ‘İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı’ ödülü aldı, 2000 yılında da Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican tarafından ‘Yılın Polisi’ seçildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×