2010'da bulunan mamut fosili 2 milyon yıllık çıktı

Samsun'da kullanılmayan maden ocağında 2010 yılında bulunan mamut fosillerinin 2 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlendi. Geçmişe ışık tutacak olan fosiller Samsun'daki müzede sergilenecek. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Samsun Kültür...

2010'da bulunan mamut fosili 2 milyon yıllık çıktı
04 Ağustos 2014 Pazartesi 16:38

Samsun'da kullanılmayan maden ocağında 2010 yılında bulunan mamut fosillerinin 2 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlendi. Geçmişe ışık tutacak olan fosiller Samsun'daki müzede sergilenecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, Ladik ilçesindeki özel bir firmaya ait olan son 10 yıldır atıl bekleyen linyit kömürü madeninde 4 yıl önce bazı fosillerin bulunduğunu kaydetti. Fosillerin neye ait olduklarını ve yaşının tespit edilmesi için ilk incelemenin 2012 yılında yapıldığını hatırlatan Ünal, daha detaylı inceleme için ise Maden Tetkik Arama (MTA) Tabiat Tarihi Müzesiyle irtibata geçtiklerini belirtti. Samsun’a gelen ekibin incelemesinin yaklaşık 1 yıl sürdüğünü söyleyen Yüksel Ünal, "Ekiplerin mamutlara ait fosillerin 1 yada 2 milyon yıl öncesine yaşamış olduklarına dair bilgi verdiler. Bu fosillerin Avrupa’da yaşamış mamutlardan olabilecekleri söylendi. Daha önce yapılan araştırmalarda Eskişehir ve Konya’da da izlerine rastlandıkları söylendi. Ancak onlar bizim fosillerden daha ilkel durumdaymış." dedi.

Bulunan fosillerin azı dişi olduğunun tespit edildiğini ifade eden Ünal, "Ayrıca bu fosiller ile gelecekte bu bölgede daha ayrıntılı çalışma yapılması durumunda önemli fosillerin elde edilebileceği belirtildi. Samsun’un geçmişine ışık tutacak olan fosiller Samsun'da müzede sergilenecek." diye konuştu.

CİHAN

2010'da bulunan mamut fosili 2 milyon yıllık çıktı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×