17 yıl önce temeli atılan hastane, devletten ödenek bekliyor

17 yıl önce temeli atılan Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi yeterli ödeneği bekliyor.

17 yıl önce temeli atılan hastane, devletten ödenek bekliyor
11 Şubat 2014 Salı 18:23

17 yıl önce temeli atılan Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi yeterli ödeneği bekliyor. Ekonomik kriz ve depreme takılan hastane inşaatı 5 rektör ve 7 hükümet eskitti. İnşaatı gezen Harran Üniversitesi Rektörü İbrahim Halil Mutlu, yeterli ödeneğin geldiği durumunda bu yıl inşaatı bitirmeyi planladıklarını söyledi.

Harran Üniversitesi Rektörü Halil Mutlu Osmanbey Yerleşkesi'nde basın mensupları ile bir araya geldi. 22 yılda Harran Üniversitesi konulu basın toplantısı düzenleyen Mutlu, slayt eşliğinde Harran Üniversitesinin gelişimini anlattı. Başta rektörlük döneminde Osmanbey yerleşkesindeki iyileşmeyi anlatan Rektör Mutlu, üniversitenin son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüdüğünün altını çizdi. Üniversiteye rektörlüğü döneminde birçok bölüm, yüksekokul ve fakülte kazandırdığını dile getiren Mutlu, öğrenci sayısının da her geçen gün artarak 20 bine ulaştığını ifade etti.

85 MİLYON GEREKİYOR

Toplantıda adeta yılan hikayesine dönen üniversite hastanesi ile ilgili de bilgi veren Mutlu, toplantı sonrası basın mensupları ile hastane inşaatını gezdi. 17 yıl önce temeli atılan ancak bir türlü bitirilemeyen hastane inşaatını inceleyen Mutlu, ödenek sıkıntısına dikkat çekti. İnşaat süresi uzadıkça projede değişiklikler olduğunu belirten Mutlu, “Proje değiştikçe maliyet ve süre olarak size yansıyor. Bittiği takdirde diğer hastanelerle aynı fiyata gelecek. Ancak ciddi zaman kaybı yaşandı. 2007 yılında 2 blokun bir kısmı yapılmıştı. Şimdi ısı santrali, klima gibi işlemler yapılıyor ki ısı santrali daha önce projede unutulmuştu. Isı santralini tekrardan izin alarak işleme koyduk. 2015’in başında inşallah burayı açarız. Umutluyum. Arkadaşlar gece gündüz çalışıyorlar. Bütçe bulunduğu takdirde buranın en iyi hastanesi olacağından eminim. Bu yıl ayırdığımız bütçe ile bitmez. Bakanlarımız ek bütçe ayırma durumları var. Burayı biran önce bitirmeye çalışacağız.” dedi.

Öte yandan 600 yataklı üniversite hastanesinin tamamlanması için yaklaşık 85 milyon bütçeye ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Bu arada şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan üniversitenin ulaşım sorununa da dikkat çeken Rektör Mutlu, Osmanbey Yerleşkesi'nin sorununun çözülmesi için yıllardır hafif raylı sistemin şart olduğunu önerdiğini ifade etti. CİHAN

17 yıl önce temeli atılan hastane, devletten ödenek bekliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×