'17 yaşındaki Uğur yürümek, futbol oynamak istiyor'

Elazığ’da doğuştan beynine yeterli oksijen gitmediği için vücudundaki kasılmalar nedeniyle elleri ve ayakları tutmayan 17 yaşındaki Uğur Durmuş, tedavisi için yetkililerden yardım bekliyor. Anne Şengül Durmuş, " Oğlumun tedavisi mümkün....

'17 yaşındaki Uğur yürümek, futbol oynamak istiyor'
31 Mayıs 2014 Cumartesi 12:18

Elazığ’da doğuştan beynine yeterli oksijen gitmediği için vücudundaki kasılmalar nedeniyle elleri ve ayakları tutmayan 17 yaşındaki Uğur Durmuş, tedavisi için yetkililerden yardım bekliyor. Anne Şengül Durmuş, " Oğlumun tedavisi mümkün. Ama imkansızlıklar nedeniyle bu konuda uzman doktorlara biz ulaşamıyoruz. Yardım bekliyoruz." dedi.

Elazığ’da yaşayan Selahattin ve Şengül Durmuş çiftinin 4 çocuğundan en küçüğü olan 17 yaşındaki Uğur Durmuş, doğuştan beynine yeterli oksijen gitmemesinden dolayı geçirdiği Serebral Palsy diye isimlendirilen rahatsızlığı nedeniyle el ve ayaklarını kullanamıyor. İşçi emeklisi baba Selahattin Durmuş, 3 çocuğunun eğitimi devam ettiği için çalışmak zorunda kalırken, evde vakit buldukça çocuklarına egzersiz yaptıran aile, Uğur'u çoğu zaman evden dışarı çıkaramıyor.

"AİLEME BAĞIMLIYIM"

Ailesine bağımlı olarak yaşadığını anlatan Uğur Durmuş, "Aileme minnettarım, bu yaşıma kadar benim bütün ihtiyaçlarımı gördüler. Ortaokul 1. sınıfa kadar normal eğitimime devam ettim, beni götürüp getirdiler. Sonra güçleri yetmediği için onları rahatsız etmemek adına mecburen ortaokul 2 ve 3. sınıfı dışarıdan okudum şimdi de açık öğretim lisesini tercih etmek zorunda kaldım. Artık geliştiğim için beni kaldırdıkları zaman çektikleri acı gerçekten beni üzüyor. Onların artık acı çektiğini görmek istemiyorum. Lise bittikten sonra üniversite hayalim var, mühendis olmak istiyorum. Üniversiteyi de açık öğretim tercih etmek zorunda kalmak istemiyorum. Benim rahatsızlığım, tedavisi olan bir rahatsızlık, yani imkansız bir şey değil. Şimdiye kadar kendi imkanlarımızla tedavi olmaya çalıştım. Artık maddi imkansızlıklardan tedaviye gidemiyorum. Yetkililerden tek istediğim tedavime yardımcı olsunlar. Bunun tedavisi var yok değil. İlk istediğim yürümek daha sonra üniversite okumak yani normal olarak yaşamak." dedi.

"TEDAVİSİ VAR AMA İMKANSIZLIK NEDENİYLE BİZ İLGİLENEMİYORUZ"

Uğur’un annesi boyun, babası ise bel fıtığı olduğu için çocuklarına istedikleri gibi bakamıyor. Oğullarının yürümesini umut ettiklerini belirten baba Selahattin Durmuş, "Biz 17 yıldır gücümüz dahilinde gezdik dolaştık bir sonuç alamadık. Uğur'un yürümesini istiyoruz. Bazen çok şiddetli kasılmaları oluyor. Bende bel fıtığı var. Bu yüzden Uğur’u indirip kaldırmaya gücüm yetmiyor. En büyük isteğimiz Uğur'un yürümesini ve kendi ihtiyaçlarını giderebilmesini görmek. Türkiye'de bunun tedavisini yapan doktorlarımız var ama biz ulaşamıyoruz. İnşallah bizi görürler ve destek olurlar." şeklinde konuştu.

"ÇOĞU ZAMAN ONU AĞLARKEN GÖRÜYORUM"

Sadece Uğur'un yürümesini umut ettiklerini söyleyen anne Şengül Durmuş ise "Uğur da dışarı çıkmak istiyor, çocuklar dışarıda oynadığı zaman o içeride sıkılıyor, çoğu zaman onu ağlarken görüyorum. Benden gözyaşlarını saklamaya çalışıyor ama fark ediyorum. Babası olmadığı zaman ben dışarı çıkaramıyorum. Benimde boyun fıtığım var. Bu yüzden Uğur’u hareket ettirmeye çalışırken birkaç kere düşürdüm. Doktora gittim ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Ameliyat olunca daha kötü olursam Uğur'a kim bakar diye ameliyat olamadım. En büyük isteğimiz Uğur'un yürümesi." diye konuştu.

Şuan liseyi açık öğretimden okuyan 17 yaşındaki Uğur’un, en büyük tutkularından birisi futbol. A Milli Takımı ve Galatasaray’ı çok sıkı takip eden Uğur’un en büyük dileği Arena'da Galatasaray’ın maçını izlemek ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim ile tanışmak.

CİHAN

'17 yaşındaki Uğur yürümek, futbol oynamak istiyor'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×