13 Yaşında Tecavüzcüsüyle Evlendirdiler, 1 Ay Sonra Öldürüldü

Niğde'de 17 yaşındaki İ.A. ile evlendirilen 13 yaşındaki H.Ü., 1 ay sonra ölü bulundu. H.Ü.'yü kayınpederinin oğlunu aldattığı için öldürdüğü tahmin ediliyor.

13 Yaşında Tecavüzcüsüyle Evlendirdiler, 1 Ay Sonra Öldürüldü
15 Mart 2015 Pazar 15:59

Niğde merkeze bağlı Çınarlı Köyü'nde oturan fırıncı 17 yaşındaki İ.A. ile resmi nikahsız evlendirilen 13 yaşındaki Hilal Ünal, 21 Ekim'de odasında göğsünden tabancayla vurulmuş durumda bulundu.

Bir maaş evli Hilal Ünal'ın intihar ettiği ileri sürülürken, vurulduğu tabancanın nikahsız eşinin babası Rahmi A.'ya ilişkin yer aldığı ortaya çıktı. Tutuklanan 59 yaşındaki Rahmi A.'nın, küçük gelinini, oğlunu aldattığı gerekçesiyle öldürdüğü iddia edildi.

Hilal Ünal'ın, sosyal paylaşım sitesinde tanıştığı nikahsız eşinin tecavüzüne uğradığı, bu vaziyet sebebi ile İ.A. ile kaçarak evlenmek mecburiyetinde kaldığı da anlaşıldı.

DRAM ORTAYA ÇIKTI

Niğde Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu vasıtası ile erken yaştaki evliliklerin değerlendirilmesi için geliştirilen 'Güçlü Kadınlar' projesi kapsamında il genelinde evlilik yaşının 15-16 yer aldığı hatta kimi köylerde evlilik yaşının 12'ye kadar düştüğü belirlenen Niğde'de, bir çocuk gelin dramı daha ortaya çıktı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın Türkiye genelinde yaptığı erken yaşta annelik araştırmasında 19 ıslak altı doğurganlıkta Türkiye birincisi çıkan Niğde'de daha 13'ünde nikahsız evlendirilen Hilal Ünal, evliliğinin üstünden 1 ay geçtikten sonra 21 Ekim 2014'te odasında göğsünden tabancayla vurulmuş durumda bulundu. Daha 13 yaşında sevdiği adamın tecavüzüne uğradığı ortaya çıkan bu sebeple de babasından utandığı için evlenmek mecburiyetinde kalan Hilal Ünal'ın cenazesi otopsinin peşinden İçmeler Köyü'nde toprağa verildi.

SAVCI ŞÜPHELENDİ

Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı, intihar iddiasından şüphelenince soruşturmasını derinleştirerek sürdürdü. Hilal Ünal'ın geçen yaz Facebook'ta komşu Çınarlı Köyü'nde oturan fırın işçisi İ.A. ile tanışıp görüşmeye başladıkları, peşinden da kaçarak nikahsız evlendikleri belirlendi. Cumhuriyet Savcısı'nın hazırladığı iddianamede, küçük gelinin tecavüze uğradığı, peşinden da kaçmak mecburiyetinde kaldığı vurgulandı.

TECAVÜZ UTANCI

İddianameye göre, 1 maaş nikahsız kocasını aldattığı iddiasıyla Hilal Ünal'ı ölüme götüren hadise ise şöyle yaşandı:

'İ.A., Eylül ayında Hilal Ünal'a tecavüz etti. Küçük kız daha sonra teyzesi Rabia Uslu'yu arayarak, 'İ.A. bana tecavüz etti. Babamın yüzüne bakamam, evden kaçacağım' dedikten sonra telefonu kapattı. Bunun üstüne Rabia Uslu, Hilal'in anası Lale'yi arayarak vaziyeti anlattı. Anne Leyla, kızı Hilal'e 'Teyzen sana tecavüz edildiğini söyledi, ben buna inanmadım. Yarın doktora gidelim' dedi. Hilal ise, teyzesinin anlattıklarının doğru olduğunu ve evden kaçacağını belirtip tıpkı gece İ.A. ortak kaçtı. Daha sonra A.'nın babası Rahmi A., kızın babası Hacı Ünal'ı arayarak 'Düğün yapacağız' dedi. Babanın bunu kabul etmesinin peşinden aileler içinde yapılan düğün töreniyle İ.A. ile Hilal Ünal nikahsız ortak yaşamaya başladı.'

'GELİN KENDİNİ VURDU'

Gençlerin düğünün üstünden takribî 1 ay geçtikten sonra İ.A.'nın anası 57 yaşındaki Aysel, 21 Ekim 2014'te karayoluna çıkarak yoldan geçen araçlardan katkı istedi. O sırada devriyede bulunan jandarma takımı Aysel A.'ın yanına gitti. A.'nın 'Gelin kendini vurdu, katkı edin' demesi üstüne jandarma eve gittiğinde balkonda ağlayan Rahmi A. ile karşılaştı. Rahmi A. da jandarmaya 'Gelin kendini vurdu' dedi. Odaya giren ekipler, Hilal Ünal'ın cesediyle karşılaştı. Yapılan ilk tetkikte Ünal'ın göğsüne isabet eden tek kurşunla öldüğü belirlendi. O sırada evde olmaya İ.A. ise takribî 1 saat sonra eve geldi.

'HİÇ OLMAZSA BİRİ YATSIN'

Olayın peşinden Rahmi A., Aysel A. ve İ.A.'nın Cumhuriyet Savcısı vasıtası ile ifadeleri alındı. Ağlayarak jandarmaya 'Gelin kendini vurdu' diyen Rahmi A. ve benzeri Aysel A., savcılıkta çelişkili ifadeler verdi. Rahmi A., silah sesi üstüne odanın kapısını açıp içeri girdiğinde Hilal'i sırt üstü yerde yatarken bulduğunu ve cesedi çevirmediğini söyledi. Aysel A. ise ses üstüne odaya girdiğinde Hilal'in dizlerinin üzerindeyken benzeri Rahmi'nin gelinine sarıldığını söyledi. İ.A. ise, Hilal Ünal ile kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdiğini söyledi. İfadelerin peşinden 3 şüpheliyi hür bırakılırken, çelişkili ifadeleri sebebi ile Hilal'in cinayete kurban gitmiş olabileceğini değerlendirilerek 3'ünün telefonu dinelemeye alındı. Teknik takip neticesinde Rahmi A., vakadan sonra görüştüğü K.G.'ye, 'Kendini vurdu, vuruldu' dedi. Aynı K.G., telefonda Aysel A.'ya, 'İ.A. yada birisi suçu üstüne alsın, 'Kazaen ben yaptım' desin. Hiç olmazsa birisi yatsın' dedi. Aysel A. ise 'Ya olmaz, sonradan anlatım döner mi?' diye yanıt verdi.

'İNTİHAR OLMASI MÜMKÜN DEĞİL'

Soruşturma devam ederken ifadesi tahsil edilen Halil'in kız arkadaşı R.K., Hilal'in İ.A. ile evliyken telefonda kendisiyle 'Aşkım, canım' diyerek görüştüğünü söyledi. Bir öteki Şahit P.B. ise, Hilal'in öldükten İ.A.'nın kendisine Facebook'tan 'Seni seviyorum' diye mesaj yazdığını, 'Hilal'i sevmiyor muydun?' diye sorması üstüne ise İ.A.'nın, 'Ben, Hilal'i zorunlu kaldığım için kaçırdım. Çünkü Hilal ile cinsel ilişkiye girdik' halinde yanıt verdiğini söyledi. Soruşturma sırasında savcılığa jandarmanın hadise noktayı araştırma raporu da ulaştı. Raporda Hilal Ünal'ın 'Uzak atış' ile öldüğü, Rahmi A.'nın gömleğinde, Aysel A.'nın hırkasında ve hadise sırasında 'Kapalı' olduğunu söyledikleri kapıda atış artığının yer aldığı ve bu sebeple de olayın intihar olmasının olası bulunmadığı söylendi. İddianamede; ifadeler, raporlar ve teknik takip neticesinde elde edilen deliller neticesinde olayla ilgili, 'Şüpheli Rahmi savunmasında, oturma odasının kapısının kapalı olduğunu beyan etmiş ise de kapıdan çıkan atış artıklarının kapının açık olduğunu ve muhtemelen Rahmi'nin kapı aralığından atış yaptığını gösterdiği, ifadesi tahsil edilen tanığın maktulün kendisine telefonda 'Aşkım, canım' diye hitap ettiğini beyan ettiği, bu sebeple maktulün başka erkeklerle konuştuğu için Rahmi A. vasıtası ile namus sebebi ile öldürülmüş olabileceği, Aysel'in ise hadise sırasında eşinin beraberinde bulunduğu, zira el, çehre ve giysilerinde atış artığı belirleme edildiği, eşine söz ve davranışlarıyla mani olmayarak destek eda etmek şekli ile eşinin kasten adam öldürme suçuna katkı eden şekilde katıldığı kanaatine varıldığı' denildi.

DAVA AÇILDI

Elde edilen deliller sebebi ile Rahmi A., benzeri Aysel ile ortak gözaltına alındı. Suçlamaları kabul etmeyen Rahmi A. 16 Aralık'ta katil zanlısı şekilde tutuklanırken, benzeri tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

Soruşturma sonunda iddianamesini tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, Rahmi A. konusu için 'çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış hayat boyu, Aysel A. konusu için 'Öldürmeye katkı ve cinsel istismara katkı etmek' suçlarından 36 yıla kadar hapis istemiyle Niğde Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

Savcı, kızı kaçıran İ.A. konusu için başlattığı tahkikat sonunda Niğde Ağır Ceza Mahkemesi'nde açtığı ayrı bir davada 'çocuğun cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma' suçlarından 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Sanıklar, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×