100 bin fidan toprakla buluştu

81 ilde oluşturulan Bereket Ormanları'na öncülük yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Ankara'da fidan dikim etkinliğinde konuştu

100 bin fidan toprakla buluştu
26 Mart 2015 Perşembe 15:42

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı içerisinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri Projesi kapsamında 81 ilde oluşturulan Bereket Ormanları’na öncülük oluşturan C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın benzeri Emine Erdoğan, Ankara'da fidan dikim etkinliğine katıldı.

Emine Erdoğan, "Baharın eşiğinde olduğumuz böyle bir günde ayaklarımız toprağa basacak, elimizdeki 100 bin fidan toprakla buluşacak ve yarınlarımıza kocaman bir miras bırakacağız" dedi. 

Dünya Ormancılık Haftası çerçevesinde 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen etkinliklerle yekün 100 bin fidan toprakla buluştu. Ankara'da Orman ve Su İşleri Bakanlığı sebebi ile belirlenen alandaki fidan dikim etkinliğine C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın benzeri Emine Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve benzeri Hatice Eroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve benzeri Fatma Güllüce, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın benzeri Eda Kılıç, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ve benzeri Arzu Kılıçlar katıldı. Ayrıca, Sevgi Evleri’nden çocuklar, izciler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ve aşırı sayıda yurttaş da etkinlikte yer aldı. İstanbul, Diyarbakır, Trabzon, Mersin, Balıkesir ve Elazığ'da yapılan etkinliklere de diri şekilde bağlanan Emine Erdoğan, "Bereketli olsun" dedi.

Erdoğan yaptığı konuşmada, "Baharın eşiğinde olduğumuz böyle bir günde ayaklarımız toprağa basacak, elimizdeki 100 bin fidan toprakla buluşacak, yarınlarımıza kocaman bir miras bırakacağız" dedi.

"Ağaç, çocuğumuzun beşiği, yaşlımızın bastonu, kağıdımızın hamuru ve cenazemizin tabutudur" diyen Emine Erdoğan, ormanların tıpkı sürede dünyanın akciğerleri olduğunu söyledi. Erdoğan, ormanların faydasının saymakla bitmeyeceğini, ormanın yalnızca bir ağaç topluluğu olmadığını, karada bulunan biyolojik çeşitliliğin yüzde 80'ine ev sahipliği yaptığını ve bu yönüyle bir açık hava müzesi olduğunu anlatım ederek, "Bazen bir ormanın öğrettikleri bir kitabın öğreteceklerinden aşırı daha çok olabilir" diye konuştu.

"İNSANLIK TOPRAĞI EKİP BİÇEREK MEDENİLEŞTİ"

Erdoğan, insanlığın toprağı ekip biçerek medenileştiğini fakat kocaman bir tezatlık arasında endüstri devrimi ile ortak uygarlık hesabına toprakla bağının koptuğunu söyledi. İnsanın naturel kaynakları tüketme hızının tabiatın kendini restorasyon hızını yarı yarıya aştığına vurgu oluşturan Emine Erdoğan, harcama alışkanlıklarını değişim işlemi ve ekolojik dengeyi korumak için sürdürülebilir etraf politikaları geliştirmek gerektiğini anlatım etti. Erdoğan, Orman Bakanlığı'na yaptığı çalışmalar itibariyle teşekkür ederek, son 12 yılda Türkiye'nin dünyada en iyi ağaçlandırma oluşturan ilk üç memleket arasına girdiğini, erozyonla savaş konusu için dünya önderi konumunda olduğunu söyledi.

"ÇOCUKLARIMIZI YEŞİLSİZ, ŞEHİRLERİMİZİ ORMANSIZ BIRAKMAYALIM"

Orman Bakanlığı'nın yerel halkın gelir kaynağı da olabilen hususi ağaçlandırmalar yaptığını, ceviz, badem, dut, salep, sakız ağacı dikiminin Türkiye'nin zenginliklerini ekonomiye kazandırmak bakımından ciddi olduğunu dile getiren Emine Erdoğan, "Çocuklarımızı yeşilsiz, şehirlerimizi ormansız bırakmayalım. Artık bir fidan dikmek hiç zor değil, Orman İl Müdürlüklerimize gittiğinizde bedelsiz şekilde fidan alabiliyorsunuz. Kamu kurumlarımızda bulunduğu bu şeklinde hususi toplantılarımızda, düğünlerimizde de fidan armağan etmeyi alışkanlık biçimine getirelim. En güzel hediye, arasında istikbal bulunan hediyedir; ağaçtır, fidandır" dedi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×