Yeni pasaportlar için defter bedeli alınacak

Avrupa Birliği'ne vizelerin kalkmasıyla birlikte parmak izli pasaportu olanlar ile 10 yıllık pasaport alanlar harç ödemeyecek; sadece defter parası ödenecek

Yeni pasaportlar için defter bedeli alınacak
27 Mart 2016 Pazar 12:09

AB Bakanı Volkan Bozkır pasaport ve vizeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

CNN Türk’te konuşan AB Bakanı Volkan Bozkır, AB ile vize serbestisi sonrasında yeni alınacak pasaportlar için önemli açıklamalar yaptı. Pasaportlarını son bir iki yılda değiştirmiş ve on yıllık pasaport almış kişilerin yeniden pasaport harcı ödemeyeceğini, sadece pasaport harcı ödeyeceğini ifade etti.

AB ile vizelerin kaldırılması ile ilgili konuşan Bozkır “Vizeler iki ay içinde ya kalkacak ya da kalmayacak” dedi. Bozkır vizelerin belirlenen tarihte kaldırılmasının yüksek bir ihtimal olduğunu da sözlerine ekledi.

YENİDEN HARÇ YATMAYACAK

AB Bakanı Volkan Bozkır ayrıca parmak izli pasaportlara geçiş yapacak olan pasaport sahibi vatandaşların tekrar harç yatırmayacaklarını söyledi.

DEFTER BEDELİ ÖDENECEK

Bozkır, yeni pasaportlar için harç ödenmeyeceğini ancak sadece defter bedeli ödeneceğini belirtti. Örneğin iki yıl önce 10 yıllık pasaport almış bir vatandaş yeni pasaport aldığında kalan 8 yıl için ayrıca bir harç ödemeyecek. Volkan Bozkır “pasaport harçlarının yüksek olduğu” şeklindeki yorumlara katılmadığını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×