Yeni Anayasa'da 7 maddede uzlaşma sağlandı

Üç partinin Yeni Anayasa çalışmalarında 7 madde üzerinde uzlaşma sağlandı. Uzlaşılan maddeler parti liderlerine sunulacak

Yeni Anayasa'da 7 maddede uzlaşma sağlandı
23 Eylül 2016 Cuma 17:44

Sonhaberler / Haber Merkezi

AK Parti, CHP ve MHP'li Anayasa Komisyonu üyelerinin darbe girişiminden sonra başlattıkları mini anayasa değişikliği çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindi. Gelinen aşamada 7 madde üzerinde uzlaşma sağlandı. Uzlaşma sağlanan maddelerin parti liderlerine sunulması bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da "Bu 7 maddenin dışında da birkaç maddede de mutabakat olabileceği düşüncesi geliştiderken çalışmaların parti liderlerine sunulacağını söyledi. Tezcan uzlaşılan maddeler hakkında 'şimdilik' bilgi vermeyeceklerini belirtip, çoğunluğunun yargıyla ilgili olduğunu aktardı. CHP'li komisyon üyesi HSYK ile ilgili maddelerde uzlaşma sağlamamadığını ekledi. 

MHP'li komisyon üyesi Mehmet Parsak da 1.5 aylık sürede 9 toplantı gerçekleştirildiği bilgisini verdi, "Bu çalışma müşterek bir teklife dönüşecektir" diye konuştu. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Anayasa’da yargı alanına ilişkin değişikliklerin acilen yapılması hedeflenmişti.  Bunun için önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti, CHP ve MHP Genel Başkanlarının bir araya geldiği toplantıda bu konuda temel bir anlaşmaya varılmıştı. Ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmelerinde ise üç siyasi parti temsilcilerinin dar kapsamlı bir anayasa değişikliği için görüşmesi konusunda görüş birliğine varılmıştı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×