Tekel, cami ismi olur mu?

Bandırma ve Osmangazi'de bulunan Tekel camilerinin isimlerinin değiştirilmesi için halktan imza toplanmaya başladı

Tekel, cami ismi olur mu?
26 Kasım 2016 Cumartesi 00:42

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan kapatılmış Tekel Fabrikasının eski çalışanlarının yaşadığı mahallede bulunan Tekel Evleri Cami ve Bursa Osmangazi’deki Tekel Mevkii Camiine tepkiler gelmeye devam ediyor.

Tütün ürünleri ve içki üretiminin devlet eliyle meşrulaşmasının bir parçası olan TEKEL, geçtiğimiz yıllarda devredildi, çoğu fabrikası da kapandı. Kapanan şirketin ismi hâlâ camilerimizde ve mahallerde yaşıyor.

TEKEL isminin sadece alkol satışının olduğu dükkânlarda geçmesine rağmen camilerimizde hâlâ neden bulunduğu merak ediliyor. Balıkesir’de bulunan cami için vatandaşlar, “Bandırma’da eski bir Tekel Fabrikası var. Fabrika çalıştığı zamanlarda yapılan evlere de Tekel Evleri denmiş, mahalleye isim verilmemiş. Fabrika kapanmış olmasına rağmen bir mahalle adı olmadığı için hâlâ Tekel Evleri olarak tarif ediyoruz. 50 sene önce yapılmış bir cami” diyerek bu durumun düzeltilmesini istiyorlar. Mahalle halkı cami adının değişmesi ve mahalleye yeni bir isim verilmesi için yetkilileri göreve çağırıyor.

Cami görevlileri ismin değiştirilmesi için cemaatten imza toplamaya başladı.

 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×