Rusya'dan bir heyet Türkiye'de

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak düşürme krizinden sonra iptal edilen gözlem uçuşu için yeni bir gelişme yaşanıyor. Rusya'dan bir heyet yeniden değerlendirme için Türkiye'ye geldi

Rusya'dan bir heyet Türkiye'de
28 Mart 2016 Pazartesi 21:13

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin ardından Ankara-Moskova ilişkilerinde yeni bir gelişme yaşandı. Rus askeri heyeti bugün Türkiye'ye geldi. Heyetin değerlendirme ziyareti, 30 Mart'a kadar sürecek.

Öte yandan Ukrayna'dan iki farklı heyet ise 1 Nisan'a kadar gözlem uçuşu ve denetim gerçekleştirecek.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi gereği üç kişiden oluşan Rus heyeti bugün havayolu ile İstanbul'dan Türkiye'ye giriş yaptı. 

Rus heyeti, İzmir Foça'da yer alan Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı'nda değerlendirme ziyareti gerçekleştirecek ve 30 Mart'ta Türkiye'den ayrılacak.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde 24 Kasım 2015'te Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağının düşürülmesinden bu yana kriz yaşanıyor.

GÖZLEM UÇUŞU İPTAL EDİLMİŞTİ

Rusya'nın 2-5 Şubat'ta Türkiye'de gerçekleştirileceği açıklanan gözlem uçuşu rota üzerinde mutabakat sağlanamadığı için iptal edilmişti.

Öte yandan Ukrayna'dan bir heyet ise yine AGİT Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi gereği Türkiye'de bulunacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×