PKK yanlısı bildiriyi imzalayan bir kişi daha tutuklandı

Cizre, Silopi ve Sur'daki operasyonlar devam ederken yayınladıkları bildiriyle PKK'ya destek vermekle suçlanan akademisyenlerden biri daha bugün tutuklandı

PKK yanlısı bildiriyi imzalayan bir kişi daha tutuklandı
31 Mart 2016 Perşembe 20:42

PKK'nın şehir merkezlerine inerek çukurlar kazdığı, barikatlar kurduğu bölgede devam eden operasyonlara karşı çıkarak bildiri yayınlayan ve bildiride hükümeti suçlayan akademisyenlerden biri daha tutuklandı. Bildiriye imza atan ve daha sonra da bildiriyi sahiplenen açıklamalarda bulunan Akademisyen Meral Camcı sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bazı akademisyenlerle ilgili ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan başlatılan soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen Meral Camcı'nın tutuklanmasına karar verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun, bazı akademisyenlerin hazırladığı ve imzaladıkları bildiriye ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Camcı, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına geldi.

Soruşturmayı yürüten savcılığa ifade veren Camcı, tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Camcı'nın, sevk edildiği nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Mahkemesindeki sorgusu sona erdi. Nöbetçi hakimlik, Camcı'nın ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan tutuklanmasına hükmetti.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyeleri hakkında başlatılan soruşturma dosyalarını bünyesinde toplayarak, bildiriyi imzalayan 733 akademisyenin ifadesini almaya başlamıştı. Savcılığın ayrıca, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) 733 akademisyenle ilgili yazı yazarak, haklarında idari işlem yapılmasını da talep edeceği öğrenilmişti.

Soruşturma kapsamında akademisyenlere, ''PKK terör örgütü müdür, değil midir? Türkiye Cumhuriyeti Devleti katliam mı yapıyor? Bildiriyi imzalamak için baskı veya tehdit aldınız mı? Bildirinin halen arkasında mısınız? Bildiride geçen 'Bu suça ortak olmayacağız' derken güvenlik güçleri mi kastedilmektedir?'' şeklinde soruların yöneltildiği ifade edilmişti.

Ayrıca, 3 akademisyen ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan tutuklanmış ve haklarında 7,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı çıkarılan ve bildirinin ardından Yeni Yüzyıl Üniversitesindeki işine son verilen Meral Camcı'nın ise yurt dışında olduğu belirlenmişti. Camcı, dün yurda dönmüştü.


Bu arada, 733 akademisyen haricinde bildiride imzası olan 395 kişi hakkındaki işlemin ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğü belirtilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×