PKK Elçi cinayetini itiraf etti iddiası

Diyarbakır Sur operasyonu sırasında teslim olan PKK'lı teröristler, çapraz sorguları sırasında Tahir Elçi'yi vurduklarını itiraf etti.

PKK Elçi cinayetini itiraf etti iddiası
11 Mart 2016 Cuma 10:19

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde kurulan barikatları ve el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getirmek için başlatılan operasyon 103 gün sürdü. 14 kişinin güvenlik güçlerine teslim olması ise operasyonun kırılma noktası oldu.

Vatan Gazetesi'nin iddiasına göre güvenlik güçlerine teslim olan kişiler sorguları sırasında, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile Doktor Abdullah Biroğul'u öldürdüklerini itiraf ettiler. 

Teröristler 28 Kasım 2015 tarihinde Tahir Elçi'nin 4 Ayaklı Minare'de yaptığı basın açıklaması sırasında vurulmasını ve 31 Ağustos 2015 tarihinde Lice'de yol kesme eylemi sırasında Abdullah Biroğul'un ölümünü üstlendi.

Elçi, basın açıklaması yaptıktan sonra polisle teröristler arasında çıkan çatışmada isabet eden kurşunla hayatını kaybetmişti.

Kulp ilçesinde Toplum Sağlık Merkezi'nde doktor olarak çalışan Biroğul da Lice'dePKK'lıların yol kestiğini görünce geri dönüp aracıyla birlikte kaçmaya çalışmıştı. Aracın geri döndüğünü gören PKK'lılar uzun namlulu silahla ateş açmıştı.

Teslim olan teröristlerden biri, Doktor Abdullah Biroğul'u kendisinin öldürdüğünü söyledi ve yol kesme eylemini detaylarıyla emniyetteki sorgusunda itiraf etti. Biroğul, Kulp'ta çok sevilen bir hekimdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×