Operasyonlarda taktik değişiyor: Binalar uzaktan vurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneydoğu'da PKK tarafından tuzaklanan ve bombalarla doldurulan binalar nedeniyle şehit sayısının artması üzerine "Binaları uzaktan vurabiliriz" dedi

Operasyonlarda taktik değişiyor: Binalar uzaktan vurulacak
06 Nisan 2016 Çarşamba 15:54

Güneydoğu'da PKK tarafından bombalarla tuzaklanan binalar nedeniyle şehit sayısının artması operasyonlarda taktik değişikliğine neden oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğu ve güneydoğuda yürütülen operasyonlar hakkında da, "Biz sivil vatandaşlarımızın zarar görmememsi konusunda hassasiyet gösterdiğimiz için böyle sorunlarla karşılaşıyoruz. Gerekiyorsa operasyon yürütülen yerlerin tamamen boşaltılması gerekirse binaların uzaktan yıkılması yoluna gidilebilir" diye konuştu.

Erdoğan, bugünkü muhtarlar buluşmasında konuyla ilgili şunları söyledi: Güneydoğu bölgemizdeki kimi ilçelerimizde yaşanan terör olayları hem vatandaşlarımızın hayatını olumsuz etkiliyor. Hem de verdiğimiz şehitler yüzünden bizleri acıya gark ediyor. Güvenlik güçlerimiz ağır darbe vuruyor. Verdiğimiz kayıplar çatışmalardan ziyadet patlayıcılarla hazırlanan bombalardan kaynaklanıyor. Biz sivil vatandaşlarımızın zarar görmememsi konusunda hassasiyet gösterdiğimiz için böyle sorunlarla karşılaşıyoruz. Gerekiyorsa operasyon yürütülen yerlerin tamamen boşaltılması gerekirse binaların uzaktan yıkılması yoluna gidilebilir.

Hiçbir polisimizin değil canını, serçe parmağını dahi oradaki beton yığınlarına değişmeyiz. Son zamanlarda çoğunlukla bu sebepten şehit verdiğimizi görüyoruz. Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları konusunda çok daha hassasiyet gösterilmesini bekliyoruz. Birilerinin başka vatanları olabilir. Ama bizim gidecek başka bir yerimiz de yok. Bu toprakları bırakmaya niyetimiz de yok. Bu böyle bilinmeli. Milletimizin birliğini hedef alara bizi köşeye sıkıştıracağını sananlar üzerine bastığı toprakların bir de altına baksınlar. Orada aynı niyetle yola çıkmış kendileri gibi nice gafiller göreceklerdir. Kendi paçavralarını bayrağımızın yerine dikmeyi düşünenler onları ancak kefenleri olarak kullanabilir.

Basit bir terörle mücadele meselesi değil. Coğrafyamızdaki varlığımız bakımından bin yıllık mücadelenin son ve kritik aşamasıdır. Modern dünya düzeninin resterasyonu ve tahkimi çalışmasıdır. Suriye meselesi bir zalimin iktidarını sürdürme mücadelesi olarak görmek yanlıştır. Irak'ı sadece mezhep çekişmesi olarak görmek değildir. Karadeniz'in kuzeyinde yaşananlar, Kafkasya'da alevlenen çatışmalar birbirinden bağımsız değildir. Yaşanan sürecin, oynanan oyunların farkındayız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×