Meydanlarda altıncı gece

Darbe girişiminin yaşandığı geceden itibaren sokaklara dökülen vatandaşlar bugün bir kez daha meydanlara iniyor.

20 Temmuz 2016 Çarşamba 18:12

FETÖ tarafından girişilen darbenin engellenmesinden sonra sokaklara dökülen vatandaşların protestoları devam ediyor. Girişimin engellenmesinin üzerinden 5 gün geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi heyecanlı bir şekilde meydanlara akan vatandaşlar, bugün de İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer şehirlerde meydanlara akıyor. 

İstanbul'da Taksim Meydanı'na toplanan kalabalık halk, darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenleri andı. Ölenlerin anısına meydandaki anıta çiçekler bıraktı. 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla ilk günden bu yana meydanları boş bırakmayan vatandaşlar Türkiye'nin 81 kentinde demokrasi nöbetini sürdürüyor. 

Amasya

Amasya'da vatandaşlar FETÖ'nün darbe girişimine karşı "demokrasi nöbetine" devam ediyor.
Yavuz Selim Meydanı'nda toplanan vatandaşlara, Amasya'da yaşayan Iraklı sığınmacılar da destek verdi. Ellerinde Türk bayraklarıyla meydana gelen sığınmacılar, Türkiye'deki demokrasi nöbetine destek verdiklerini ifade etti. 

Iraklı mülteci Ömer Casim, ailesiyle beraber demokrasi nöbetinde olduklarını söyledi. 

Adana

Adana'da, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu "Adana Milli İradeye Saygı Platformu" tarafından düzenlenen "Demokrasi ve Milli İradeye Saygı Mitingi" devam ediyor. 

Uğur Mumcu Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar, Türk bayraklarıyla Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etti.

Trabzon

Trabzon'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki amacıyla tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla "Milli İradeye ve Demokrasiye Sahip Çıkma Yürüyüşü" organize edildi.

Milli İrade ve Demokrasi Platformu tarafından Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen ve ellerinde Türk bayrakları bulunan vatandaşların darbe aleyhine sloganlar attıkları yürüyüş, Atatürk Alanı'ndaki Meydan Parkı'nda tamamlandı.

Eskişehir 

Eskişehir'de, vatandaşlar Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepkilerini sürdürüyor.
 
Vilayet Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti. 

İzmir

Konak Meydanı'nda toplanan İzmirliler, Türkçe pankartların yanı sıra İngilizce pankartlar da açarak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etti.

İzmir Valiliği önünde kurulan platformun önünde toplanan vatandaşlar, Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterlerini taşıyarak, darbe girişimine tepki gösterdi.

Çocukların da ellerinde bayraklarla katıldığı protesto sırasında, "Recep Tayyip Erdoğan", "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "FETO'ya idam" sloganları atıldı. 

FETÖ'nün darbe girişiminde şehit edilenler için duaların okunduğu gösteride mehteran takımı da sahne aldı. 

Çanakkale

Çanakkale İskele Meydanı'nda toplanan halk, darbe girişimine tepki göstererek, ellerindeki Türk bayraklarıyla slogan attı.

Bu arada, vatandaşlara ay yıldızlı tişörtler dağıtıldı.

Balıkesir 

Balıkesir Valiliği önünde toplanan vatandaşlar ise saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. 

Etkinliğe katılan Gökmen Karadağ, AA muhabirine meydanda yaptığı açıklamada, meydanlara sahip çıkmaya devam ettiklerini belirtti.

Yalova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine "demokrasi nöbeti" tutmak için Cumhuriyet Meydanı'na toplanan vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarıyla darbe girişiminde bulunanlar aleyhinde slogan attı. 

Vatandaşlar, dev ekranda, televizyon kanallarından gündemi takip etti ve haber bültenlerini izledi.

Bursa

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösteren vatandaşların "demokrasi nöbeti" devam ediyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine kentin çeşitli noktalarından araçlarla ve yaya olarak AK Parti İl Başkanlığının da bulunduğu Fomara Meydanı'na akın eden binlerce kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla sloganlar atıp, tepkilerini dile getirdi. Bazı vatandaşlar da Türkçe ve yabancı dillerde dövizler taşıyarak darbe girişimini protesto etti.

Demokrasi nöbetine katılan 93 yaşındaki Salih Berlik ise Kore gazisi olduğunu belirterek, demokrasiye, vatana ve millete sahip çıkmak için bu meydana geldiğini söyledi. 

Nevşehir

Nevşehir’de Türk Telekom binası önünde toplanan vatandaşlar, burada sloganlarla darbe girişimini protesto etti. 

Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanda "demokrasi nöbeti" tutan kalabalık, Nevşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisini izledi. 

Kırıkkale 

Kırıkkale'de meydanlarda toplanan binlerce vatandaş, askeri darbe girişimine tepki gösterdi.
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in posterlerini yakıp, sloganlarla darbe girişimini protesto etti.

Kırşehir

Kırşehir’de vatandaşlar, askeri darbe girişimine tepki göstermek amacıyla Cacabey Meydanı'nda toplandı. Din görevlisi tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı dolduran vatandaşlar, Kırşehir Belediyesi mehter takımının seslendirdiği kahramanlık türkülerine çeşitli sloganlarla eşlik etti.

Meydandaki kalabalık arasında gurbetçi vatandaşların çokluğu da dikkati çekti. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden izne gelen gurbetçiler, ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimine tepkilerini gösterdi.

Yozgat

Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, askeri darbe girişimine tepki gösterdi.
Vatandaşlar, "Millete dönen namluya saygı duyulmaz", "Erdoğan varsa biz de varız", "Tek sevdamız Türkiye ve inadına demokrasi'' yazılı pankartlar açtı.

Demokrasi nöbetine gelen 83 yaşında Osman Olgun, ‘"Vatan için nöbete geldim. Ülkemi çok seviyorum. Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum. Başka vatanımız yok. Allah'ın izniyle hainlere asla geçit vermeyeceğiz." diye konuştu. 

Bolu

Bolu'da şehit polis memuru Şerife Özden Kalmış'ın anılması ile FETÖ'yü protesto için yürüyüş ve mevlit programı düzenlendi.

Kalmış'ın Beşkavaklar Mahallesi Hastane Bulvarı üzerinde bulunan babaevinin önünde toplanan vatandaşlar, buradan önce Kent Meydanı'na daha sonra da Belediye Meydanı'na kadar yürüdü.

Karabük 

Safranbolu ilçesi Sadri Artunç Caddesi üzerinde toplanan binlerce kişi, FETÖ aleyhinde slogan attı. Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, çeşitli dövizler taşıyarak Misak'ı Milli Meydanı'na kadar yürüdü. Bazı kulüp üyeleri, özel tasarlanmış araçlarıyla konvoy yaparak korna ve siren sesleri eşliğinde yürüyen vatandaşların arkasından ilerledi. 

Çankırı

Çankırı'da vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi.
Belediye Meydanı'nda toplanan ve ellerinde Türk bayrakları ile dövizler bulunan binlerce kişi, "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Vatan sana canım feda" sloganları attı.

Samsun

Samsun'da toplanan binlerce vatandaş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri darbe girişimine karşı ''demokrasi nöbeti''ni sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "meydanlara çıkın" çağrısına uyan her yaş grubundan binlerce vatandaş, cuma gününden bu yana geceden sabaha kadar Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda ellerinde Türk bayraklarıyla "demokrasi nöbeti" tutuyor.

Çoğunluğunu çocukların, gençlerin ve kadınların oluşturduğu kalabalık ellerinde bayraklarla katıldığı programda "Recep Tayyip Erdoğan", "Dik dur eğilme, bu millet seninle" şeklinde sloganlar attı. 

Diyarbakır

Kayapınar ilçesinde vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla Park Ormanı'nda bir araya geldi.
Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Akif Karakaş, yaptığı açıklamada, görme engelli vatandaşlar olarak alanda olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Karakaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eve dönme çağrısı yapana kadar alanda olacaklarını kaydetti.

Vatandaşlardan Abdurrahim Deniz ise darbe girişiminden dolayı insanların katledildiğini ve mağdur olduğunu dile getirdi. 

Siirt

Valilik önünde bir araya gelen binlerce kişi "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Dik dur eğilme, millet seninle", "Siirt burada darbeciler nerede", "Darbeye karşı omuz omuza" şeklinde slogan attı.
Etkinlikteki bazı vatandaşlar, Kızılay çadırında darbelerin bir daha yaşanmaması için dua etti.
Vatandaşlar, etkinliğin ardından ellerinde Türk bayraklarıyla şehir turu attılar. Yürüyüşün ardından Valilik önüne gelen vatandaşlar burada nöbet tutmaya devam etti.

Elazığ

Elazığ'da belediye çalışanları mehteran ekibi eşliğinde, FETÖ'nün darbe girişimini protesto etti.
Kentin dört bir yanındaki vatandaşlar havanın kararmaya başlamasıyla İzzetpaşa Meydanı'na akın etti. Elazığ Belediyesi çalışanları da mehteran ekibi eşliğinde Ahmet Aytar Meydanı'ndan başlayarak Gazi Caddesi boyunca yürüyüp meydana giriş yaptı. 
Ellerinde Türk bayrağı bulunan ve darbe karşıtı slogan atan vatandaşların, demokrasi nöbeti devam ediyor.

Mardin

Mardin'de FETÖ'nün darbe girişimine yönelik protestolar sürüyor. 

AK Parti, MHP, Saadet Partisi, HÜDA PAR, bazı sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla AK Parti İl Başkanlığı önünde bir araya geldi. 

Alandaki vatandaşlar, "Darbeler tutmaz, ezanlar susmaz", "Recep Tayyip Erdoğan", "Mardin burada, FETÖ nerede", "İdam isteriz" şeklinde slogan attı.

Batman

Batman'da FETÖ'nün darbe girişimini kınamak amacıyla valilik önünde miting düzenlendi. 
Mitingde sık sık "Dik dur eğilme Batman seninle", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Darbeler tutmaz ezanlar susmaz" sloganları atıldı. 

Şırnak

Şırnak'ın Kasrik Beldesinde AK Parti Şırnak İl Kadın Kollarınca darbeye tepki gösterildi.
Partililer, ellerinde Türk bayraklarıyla darbeye tepki göstermek için Kasrik beldesine bağlı Davut Köyüne kadar yürüyüş yaptı.

Isparta

Isparta'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı devam eden gösteriler, 6'ncı gününe girdi.
Hükümet Meydanı'nda bir araya gelen binlerce vatandaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MGK ve Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamayı dinledi. Vatandaşlar, Erdoğan'ı sık sık alkışladı. 
Gösterilere Süleyman Demirel Üniversitesinde eğitim gören çeşitli ülkelerden 50'ye yakın öğrenci de katıldı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×