Meclisin bütçe maratonu sona erdi

TBMM Genel Kurulunda 2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı, kabul edildi

Meclisin bütçe maratonu sona erdi
09 Mart 2016 Çarşamba 22:31

2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda, 2016 yılı bütçesinin son gün görüşmelerinde bütçe üzerindeki son konuşmayı şahsı adına CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu yaptı.

Türkiye'nin birliği ve bütünlüğünün, ekonomik ve sosyal geleceğinin ağır ve yakın tehlike altında olduğunu ileri süren Erdoğdu, en önemli sorunun toplumsal kutuplaşma olduğunu ifade etti. Erdoğdu, "13 yıllık AKP iktidarı döneminde halkımız, laik-muhafazakar, Kürt-Türk, Alevi-Sünni diye ayrıştırıldı. Birlikte yaşama irademiz azaldı. Toplum her an patlamaya hazır bir barut fıçısına döndü" diye konuştu.

Toplumsal ayrışmanın en temel sebebinin de kullanılan ayrımcı dil olduğunu ve bu dilden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğdu, "Ülkemizin adı otoriter ve totaliter devletlerle birlikte anılıyor. Demokrasimiz 'hibrit demokrasi' olarak kabul ediliyor. Bu çok aşağılayıcı bir durumdur" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin ve Meclisin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vesayeti altında olduğunu iddia eden Erdoğdu, basının üzerinde ise baskı ve sansür uygulandığını savundu.

Erdoğdu, "Sayın Başbakan, halkın gerçekleri öğrenmemesi için basının üzerinde kurduğunuz baskı ve sansürü derhal sonlandırmalısınız, gazeteci dövdürmemeli, gazete ve televizyonları kapattırmamalı, muhalif gazetecileri tutuklattırmamalı ve daha da önemlisi, gazete basan vandalları bakan yardımcısı olarak atamamalısınız" dedi.

Kürt sorunuyla ilgili yürütülen barış sürecinde ise başarısız olunduğunu savunan Erdoğdu, terörle mücadelenin hukuk içinde yürütülmesi ve nihai hedefin toplumsal barış olarak konulması gerektiğini belirtti.

Bu konunun bölgesel bir sorun olduğunu dile getiren Erdoğdu, "Bu kapsamda Irak ve Suriye'de yaşayan Kürtleri de tıpkı Türkmenler gibi akrabamız kabul edip, sadece ülkeyi değil, bölgeyi düşünerek, birliğimizi ve kardeşliğimizi eşitlik ve özgürlük temelinde güçlendirmelisiniz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ülkenin imajına çok zarar verdiğini ileri süren Erdoğdu, "Bu duruma engel olunuz. Emin olun, biz, yabancı düşmanı ABD'li Donald Trump'tan nasıl rahatsız oluyorsak, Erdoğan'dan da aynı şekilde rahatsız olan milyarlarca dünya insanı var. Dış politika Erdoğan'ın değil, sizin sorumluluğunuzda olmalı" iddiasında bulundu.

İzlenen ekonomi politikasının, bir ekonomik ve sosyal kriz ve sonucunda milli iflas ve dağılmayla sonuçlanabileceğini savunan Erdoğdu, "Sayın Başbakan, bu kötü gidişatı durdurmak amacıyla, ekonomimizi sakatlayan yolsuzluk ve çürümeye 'dur' demek zorundasınız. Yolsuzlukla mücadele konusunda, görevinizin gereğini yerine getirmiyorsunuz. Bu gidişle tarihe 'Çalmayan, ama çalana da ses çıkaramayan, bir gölge başbakan' olarak geçeceksiniz" diye konuştu.

Köklerinin Kuvayımilliye'den, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinden geldiğini kaydeden Erdoğdu, "Şunu biliniz ki Sayın Başbakan, dahilde ve hariçte bedhahlarımız olacağını biliyoruz. Dahilde ve hariçte bedhahlarımız olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Daha sonra yapılan oylamalar sonucunda 2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı kabul edidi. Her iki tasarı da 129 ret oyuna karşı 301 oyla kabul edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×