Kimlik değil seçmen bilgileri çalınmış

YSK Başkanı Güven, çalınan kimlik bilgilerinin 2008 yılında siyasi partilerle paylaştıkları seçmen bilgileri olduğunu açıkladı

Kimlik değil seçmen bilgileri çalınmış
08 Nisan 2016 Cuma 16:43

YSK Başkanı Sadi Güven, çalınan kimlik bilgileriyle ilgili açıklama yaptı.

Güven, "İnternet sitelerinde yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgiler, siyasi partilere verdiğimiz veri tabanıyla uyuşmaktadır. Mühendislerimiz incelemeleri yaptılar, bizdeki kayıtlarla bire bir uyumlu olmasına rağmen bizim sistemimizden herhangi bir sızma yoktur. Sızma, hemen hemen de imkansız derecede güçtür. Çok güçlü şekilde sistemi koruyoruz." dedi. 

Güven açıklamasında şunları söyledi: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bizden bu konuda bilgi talebinde bulundu. Başsavcılık istemeden önce de kamuoyunda konuşulmaya başlandığında, belgeler doğru mudur, değil midir, nereden çıkmıştır, sızma mıdır, bizim verdiklerimiz listelerden kamuoyuna aktarılan bilgiler midir, bu konuda bir araştırma yapmıştık. Çalışmalarımız devam ediyor. O bilgileri başsavcılığa göndereceğiz.

İnternette dolaşan dosyadaki verilerin 2008 tarihinde paylaşılan dosyalarla uyumlu olduğu görülmüştür. O dönemde listeleri kimlerin aldığı bizde var ama kim sızdırmıştır, bu yargının bilebileceği bir şey.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×