Kimlik bilgilerinin çalınmasına soruşturma

Yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin çalınmasıyla ilgili savcılık tarafından soruşturma başlatıldı

Kimlik bilgilerinin çalınmasına soruşturma
06 Nisan 2016 Çarşamba 11:21

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kimlik bilgilerinin sızdırılmasına ilişkin bazı internet sitelerinde yer alan haberler üzerine soruşturma başlatıldı.

BAKAN YILDIRIM 'ESKİ KONU' DEMİŞTİ

Yaklaşık 50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgilerinin yer aldığı iddia edilen bir veri tabanı, internete kondu. Bakan Binali Yıldırım ise, "Bu geçmişte yaşanan bir hadisedir, zaman zaman ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyor" dedi.

Hackerlar, internette yayımladıkları veri tabanında yaklaşık 50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgilerinin yer aldığını iddia etti. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise "Bu haber çok eski bir haber. 2010 yılında da böyle bir iddia ortaya atılmıştı. Şimdi bu, zaman zaman ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyor, yeni bir haber gibi servis yapılıyor. Şu an ortaya çıkan haberlerin güncel bir değeri yok. Bu, bildiğimiz bir konudur, geçmişte yaşanmış bir hadisedir" değerlendirmesinde bulundu.
Kimlik bilgilerinin çalınması, dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı gibi pek çok tehlikeye yol açabiliyor.
Kimlik bilgileri yer aldığı iddia edilen 49 milyon 611 bin 709 kişi arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu var.

Sızıntıda hackerların “Gerici ideolojiler, adam kayırma ve artan dini aşırılıkçılığın Türkiye'nin teknik altyapısını savunmasız ve dağılır hâle getireceğini kim hayâl edebilirdi?” mesajı da yer aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×