JİNHA muhabiri Canözer tahliye edildi

Diyarbakır'da JİNHA muhabiri Beritan Canözer, "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 6 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada tahliye edildi

JİNHA muhabiri Canözer tahliye edildi
29 Mart 2016 Salı 14:28

Diyarbakır'da JİNHA muhabiri Beritan Canözer, "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından hakkında açılan davada tahliye edildi.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Canözer katılmazken, avukatı salonda hazır bulundu.

Duruşmada, Bakırköy Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Canözer'in, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılmak istemediği yönünde dilekçe verdiği bildirildi. Cumhuriyet savcısı, dosyada bulunan eksik hususların giderilmesi ve tutuklulukta geçirdiği sürenin dikkate alınarak sanığın tahliyesi yönünde görüşünü bildirdi. Canözerin avukatı Muharrem Erbey, savunmasında, iddia makamının tahliyeye ilişkin görüşüne katıldıklarını belirtti.

 

Mahkeme heyeti verilen kısa aranın ardından sanık Canözer'in tutuklulukta geçirdiği süre ve delillerin önemli ölçüde toplandığı gerekçesiyle tahliyesine karar verdi. İddianamede, Canözer'in, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan da bir yıldan 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

CAN DÜNDAR DA DURUŞMADAYDI

Duruşmayı, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Ziya Pir de izledi.

Duruşma öncesi gazetecilere açıklama yapan Dündar, bir gazetecinin içeride olmasının bütün gazetecilerin içeride olduğu anlamına geldiğini savundu. "İçerideki son gazeteci çıkana ve davalar düşene kadar bu davaların takipçisi olmak zorundayız" diyen Dündar, sözlerini şöyle tamamladı: Bu bizim hem meslek onurumuz hem de bu ülkenin özgürlük mücadelesidir. Bu nedenle Beritan'ın davasına müdahil olmaya, 'biz de varız ve şahidiz' demeye geldik. Umut vermeye geldik. Bize umut verenlere şükran borcumuz var. Bu davaların sonuna kadar takipçisi olduğumuzu kanıtlamak için buradayız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×