İçişleri Bakanı: Canlı bomba DAEŞ mensubu

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Taksim'de dün canlı bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin 1992 Gaziantep doğumlu DAEŞ bağlantılı Mehmet Öztürk olduğunu açıkladı

İçişleri Bakanı: Canlı bomba DAEŞ mensubu
20 Mart 2016 Pazar 13:38

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Güneydoğu'daki operasyonlar ve İstiklal Caddesi'nde meydana gelen saldırı hakkında kamuoyunu bilgilendirme toplantısı yaptı. Bakan Ala, saldırı gerçekleştiren canlı bombanın 1992 Gaziantep doğumlu Mehmet Öztürk olduğunu, saldırganın DAEŞ bağlantısının tespit edildiğini açıkladı. Bakan Ala, saldırganın emniyette kayıtlı olmadığını ve aranmadığını ifade etti. 

Bakan Ala, 7 ilçe ve Şırnak merkezde sokağa çıkma yasaklarının devam ettiğini açıkladı. Ala'nın açıklamaları şöyle: 

"Ülke genelinde 120 bini polis, 80 bini jandarma olmak üzere 200 bin güvenlik görevlisi nevruzda asayişi sağlamak, huzur ve güvenliği temin etmek için görevlendirilmiştir."

TAKSİM CANLI BOMBASI

"Bu kişi, terörist 1992 doğumlu, Gaziantep nüfusuna kayıtlı Mehmet Öztürk'tür. Eldeki mevcut bulgular teröristin DAEŞ terör örgütü ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Başka bağlantılarının ve arkasında başka güçlerin olup olmadığı hususu da büyük bir titizlikle araştırılmaktadır ve soruşturmaya konu edilmektedir."

NEVRUZ ÖNLEMLERİ

Vatandaşların nevruzu huzur ve güven içinde kutlamaları için tedbirler aldıklarını belirten Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülke genelinde 120 bini polis, 80 bini jandarma olmak üzere 200 bin güvenlik görevlisi, nevruzda asayişi sağlamak, huzur ve güvenliği temin etmek için görevlendirildi. İl ve ilçelerde bin 270 noktada yol araması yapılmaktadır. 143 noktada X-ray cihazlarıyla aramalar yapılmaktadır. 10 bin arama dedektörü ve 614 bomba ve patlayıcı arama tespitinde kullanılan köpekle birlikte, arama ve yol kontrolleri vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için yapılmaktadır."

18 il ve ilçede nevruz kutlamaları için yapılan başvuruların ardından gerekli izinlerin verildiğine işaret eden Ala, "Bazı il ve ilçelerde nevruz kutlamalarının bu sene yapılmamasının vatandaşlarımızın güvenliği bakımından daha yararlı olabileceği değerlendirilmiştir valilikler ve kaymakamlıklar tarafından." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×