Ergenekon ve Balyoz'da haklar iade edilecek

Milli Savunma Bakanı Işık, Ergenekon ve Balyoz davasında mağdur olan askerlerin haklarının iade edileceğini söyledi

Ergenekon ve Balyoz'da haklar iade edilecek
23 Haziran 2016 Perşembe 13:18

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a, şimdi "kumpas" olduğu iddiasıyla yargılayanların sanık durumuna düştüğü Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda tutuklanan askerlerin hak kayıplarının nasıl giderileceği soruldu. Bakan Işık, "Bu çalışma şu anda diğer kamu kurumlarının görüşlerine sunulmuş durumda. Bu görüşler geldikten sonra değerlendirmelerimizi yapacağız ve bu noktada mağdur olan her bir insanımızın haklarının iadesi için gerekli adımları atacağız" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili, bu noktada hak kaybına uğramış askerlerimizin hak kayıplarının giderilmesine yönelik benden önceki bakan arkadaşımızın başlattığı bir çalışma var. Bu çalışma şu anda diğer kamu kurumlarının görüşlerine sunulmuş durumda. Bu görüşler geldikten sonra değerlendirmelerimizi yapacağız ve bu noktada mağdur olan her bir insanımızın haklarının iadesi için gerekli adımları atacağız" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ergenekon ve Balyoz davalarında tutuklanan ve yargılanan askerlerin hak kayıplarının giderilmesine ilişkin çalışmalarıyla ilgili konuştu. Bakan Işık, TBMM Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında, muhalefet partileri milletvekillerinin bu konudaki eleştirilerine yanıt verdi. Işık, "Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili, bu noktada hak kaybına uğramış askerlerimizin hak kayıplarının giderilmesine yönelik benden önceki bakan arkadaşımızın başlattığı bir çalışma var. Bu çalışma şu anda diğer kamu kurumlarının görüşlerine sunulmuş durumda. Bu görüşler geldikten sonra değerlendirmelerimizi yapacağız ve bu noktada mağdur olan her bir insanımızın haklarının iadesi için gerekli adımları atacağız. Şu anda bu konu Bakanlığımızın üzerinde çalıştığı bir konudur" diye konuştu.

TBMM'deki görüşmelerde, milletvekili dokunulmazlıkları kaldırılırken askere terörle mücadele operasyonlarındaki suç iddialarıyla ilgili yargılanmama güvencesi getiren düzenleme eleştirildi. Ayrıca EMASYA protokolü de gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Bugün çok yanlış bir hukuksal düzenlemenin temelleri burada atılıyor. Türkiye'nin ve hepimizin zarar göreceği düzenlemeler yapılıyor. EMASYA 2010'da çok doğru bir biçimde kaldırıldı ama o Başbakanlık genelgesiydi. Şimdi EMASYA'dan daha ağır yetkileri bir yasa ile veriyoruz" dedi.

Eleştirilere yanıt veren Bakan Işık, düzenlemenin temel amacının terörle mücadelede etkin koordinasyon sağlayacak hukuki zemini oluşturmak olduğunu söyledi. Işık, düzenlemenin amacını, "Her sabah şehit olacağını, o ihtimali göze alarak bu mücadeleyi yürüten TSK mensuplarımızın yarın herhangi bir haksız, yersiz, mesnetsiz ithamla karşı karşıya kalamamaları için bunlara hukuki güvence getirmektir" diye açıkladı. Bakan Işık, düzenleme ile hiç kimseye hukukun dışına çıkma hakkı ve yetkisi tanınmadığını söyledi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×