Cengiz Çandar 'Erdoğan'a hakaret'ten hakim karşısında

Gazeteci Cengiz Çandar'ın, yazılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanmasına başlandı

Cengiz Çandar 'Erdoğan'a hakaret'ten hakim karşısında
07 Nisan 2016 Perşembe 12:01

Gazeteci Cengiz Çandar'ın, yazılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

Bakırköy 39. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Cengiz Çandar ile tarafların avukatları katıldı. Gazeteciler Hasan Cemal ve Ergun Babahan da duruşmayı izledi.

Sanık Çandar'ın avukatı Veysel Ok, duruşmada, bugün Anayasa Mahkemesinin genel kurulunda, TCK'nın 299. maddesinin anayasaya aykırılık iddiasıyla ilgili görüşmelerin olduğunu belirterek, ''Biz de müvekkilimizin yargılandığı maddenin anayasaya aykırılık iddiasına bulunuyoruz. Savunmamızı bilahare yapmak istiyoruz. Başka bir mahkeme bu maddenin anayasaya aykırılık iddiasına bulunmuştur. Sizden de aynı konuda mahkememizin başvurusunu talep ediyoruz. Aynı konu hakkında daha önce yapılmış bir başvurunun bulunması sizin başvuru hakkınızı engellemez.'' dedi.

Mahkemeden, müvekkilinin yargılandığı yasa maddesinin iptali açısından Anayasa Mahkemesine başvurmasını talep eden Ok, kurulun sonucunun beklenmesini isteyerek, suçun vasfının değişme ihtimaline binaen savunmalarını daha sonra yapacaklarını söyledi.

Hakim Aylin Bademci, Anayasa Mahkemesinin genel kurulunun gündemine ilişkin belgeleri inceledikten sonra sanık ve avukatının taleplerinin değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Çandar, duruşma çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin genel kuruluyla kendi duruşmasının aynı güne denk gelmesi nedeniyle savunma yapmadığını ifade ederek, Anayasa Mahkemesinin TCK'nın 299. maddesinin anayasaya aykırılık nedeniyle iptaline karar vermesi halinde 2 bin civarında "Cumhurbaşkanına hakaret" davasının ya düşmüş olacağını ya da suçun niteliğinin değişeceğini savundu.

Çandar, ''Cumhurbaşkanına hakaret edebilir miyim ben. Bir Cumhurbaşkanı danışmanıydım ben. Abdullah Gül ile şahsi dostluk ilişkilerim devam ediyor. 40 yıllık meslek hayatı olan biri olarak da bugüne kadar 7 tane cumhurbaşkanı gördüm, bir kişiden bile böyle bir iddia gelmedi. Bu da başlı başına durumun tuhaflığını anlatıyor.'' diye konuştu.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel'in Radikal'in internet sitesinde çıkan yazılarından dolayı Cengiz Çandar hakkında şikayetçi olduğu belirtildi.

İddianamede, Çandar'ın ''Cumhurbaşkanına hakaret'' suçundan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×