Canlı bomba Salih Nacar kimlikli Abdülbaki Somer çıktı

Ankara saldırısını gerçekleştiren bombacının Salih Necar kimlikli Van doğumlu Abdülbaki Somer olduğu öğrenildi

Canlı bomba Salih Nacar kimlikli Abdülbaki Somer çıktı
23 Şubat 2016 Salı 08:35

28 kişinin şehit düştüğü bombalı saldırıda eylem talimatının PKK üyeleri Mehmet Doğan ve İshak Özçaptu (Porsipi) tarafından verildiği belirtildi. Savcılık yazısına göre eylemde kullanılan bomba düzeneği Eskişehir yolunda, inşaat halindeki bir evde hazırlandı. Bombalı katliamın faili de DNA incelemesiyle kesinleşti: Suriyeli Salih Necar kimliğini kullanan Van doğumlu Abdulbaki Sömer.

Ankara'da 17 Şubat’taki askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırıya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sürdürdüğü soruşturmada, 21 şüpheli gözaltına alındı. Savcılık, 14 şüpheliyi tutuklama talebiyle Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk ederken, tutuklamaya sevk yazısında, saldırının nasıl planlandığını detaylı olarak anlattı. Yazıya göre saldırıdan önceki trafik şöyle:

ÖNCE ARAÇ ÇETESİ DEVREDE

Turgut Kahraman, Mustafa Bulut, Murat Karacan, Hüseyin Gökduman, Metin Cura ve Serdar B., kurdukları çete sayesinde sahte belgeler düzenleyerek araç kiraladıktan sonra düşük fiyatla satıyordu. Ankara saldırısında kullanılan araç da bu şekilde çete üyeleri tarafından Tuncay U.’ya ait araç kiralama şirketinden başkasına satılmak üzere kiralandı.

Baran kod adlı örgüt üyesi, PKK/ KCK adına faaliyet yürüten Metin Arslan’a araç bulması için talimat verdi. Arslan, firari Avsan ile temasa geçerek, eylemde kullanılan 34 KK 0340 aracı 12 bin liraya satın aldı ve Lice kırsalına götürdü. Arslan, burada Erhan kod adlı İshak Özcaptu’dan (Porsipi) aldığı talimatlar doğrultusunda aracı Ankara Ulus Meydanı’nda şüphelilerden Kutbettin Onur’a teslim etti.

Kutbettin Onur, şüpheliler Hayrettin Tomak ve Hüseyin Karadaş tarafından kırsala götürülerek, eylem talimatı veren Baran kod adlı Mehmet Doğan, Erhan Kod adlı İshak Özçaptu (Porsipi), Hoca ve Şirin kod adlı kişilerle görüştürüldü. Örgüt yöneticileri Kutbettin Onur’a, “15-20 gün içinde bir kişiyi göndereceklerini ve kendisinin çalıştığı Eskişehir yolundaki inşatta kalacağı” söylendi.

BOMBA İNŞAATTA HAZIRLANDI

Abdulbaki Sömer, AŞTİ’den Kutbettin Onur’u aradı ve onun çalıştığı inşaatta kalmaya başladı. Şüpheliler Ahmet Karaman ve Muharrem Canikli, bomba malzemelerini inşaata getirdi.

Şüpheli Kutbettin Onur ve bombacının, olay tarihi ve öncesinde saldırı bölgesinde başka bir araçla çok sayıda keşif yaptıkları anlaşıldı.

VANLI BABAYLA DNA EŞLEŞTİ

Savcılık sevk yazısında eylemcinin kimliğine ilişkin ‘Zinar Kod adlı Abdulbaki Somer (Sömer) veya Ali Kod adlı Salih Necar’ ifadeleri kullanıldı. Terör örgütü TAK’ın, eylemi kendi üyeleri Van doğumlu Abdulbaki Sönmez’in (Sömer) yaptığını açıklaması üzerine baba Musa Sömer’den DNA incelemesi için kan örneği alındı. DNA sonucu dün sabaha karşı belli oldu ve Musa Sömer ile cesetten alınan örnekler eşleşti.

10 SORUDA İSİM KARMAŞASI 

Saldırıyı gerçekleştiren teröristin kimliği konusunda karmaşa yaşandı. Saldırganın Salih Neccar olduğu açıklanırken, DNA testiyle Abdulbaki Sömer olduğu ortaya çıktı. 10 soru 10 cevapta yaşanan karmaşa.

1-) Ankara’daki patlamayı gerçekleştiren teröristin kimliği konusunda bir isim karmaşası yaşanıyor. Karmaşa hangi nedenlerden kaynaklanıyor?
Ankara’da 17 Şubat’taki bombalı saldırının yapıldığı olay yerinde bulunan parmak izinden intihar bombacısının Salih Muhammed Neccar olduğu, patlamadan 6 saat sonra 00.30’da belirlendi. Güvenlik güçleri, Neccar’ın 2014 yılında Kamışlı bölgesinden Mardin’e giriş yaptığı, 2015’te ise Gaziantep’teki Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne giderek kendisini Salih Muhammed Neccar olarak tanıttığı, parmak izi ve kişisel bilgileri, “beyan” üzerine alınarak biyometrik kimlik verildiği bilgisine ulaştı. Saldırının ertesi günü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu da, saldırıyı Suriye’nin Haseke bölgesine bağlı Amuda 1992 doğumlu Salih Neccar adlı kişinin gerçekleştirdiğini açıkladı. Ancak saldırıdan 2 gün sonra 19 Şubat Cuma günü terör örgütü PKK’ya bağlı TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) saldırıyı üstlenerek, eylemi Zınar Raperin kod adlı Abdülbaki Sönmez’in (Sömer) yaptığını açıkladı. Teröristin kimliği ile ilgili karmaşa bu açıklamadan sonra gündeme geldi.

2-) Salih Muhammed Neccar kim? Başbakan Davutoğlu Perşembe günü bu ismi neye dayanarak açıkladı?
Parmak izinden ulaşılan Salih Muhammed Neccar ismi, patlama gecesi gece saat 01.00 sıralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile paylaşıldı. Davutoğlu da yaptığı açıklamada sorumlu olarak bu kişiyi söyledi.

3-) Eylemi Neccar’ın gerçekleştirmiş olması varsayımı ne gibi bir sonuç yaratıyor?
Neccar kimliğiyle saldırı PYD ve askeri kanadı YPG ile bağlantılı olarak gösterildi. Başbakan Davutoğlu da perşembe günkü açıklamasında Neccar’ın Suriye’den Türkiye’ye giriş yapan Suriyeli olduğunu belirterek, teröristin PYD bağlantısı olduğunu, saldırıyı da PYD’nin askeri kanadığı YPG’nin yaptığını söyledi. Ancak Neccar ismi Türk istihbarat birimlerinin takibinde olan bir isim değildi, daha önce de YPG veya başka bir terör örgütüyle bağlantılı böyle bir isimle ilgili istihbarat bilgisi yoktu. Ancak, başta Başbakan Davutoğlu olmak üzere hükümet yetkililerinin, Neccar ismi üzerinden ve bu kişinin de Suriyeli Kürt kimliğinden yola çıkarak saldırıyı PYD-YPG’ye yönlendirmesi tartışmaları bu noktada yoğunlaştırdı, yazılı ve görsel medyada da bu yönde haber ve yorumların çıkmasına neden oldu.

4-) PYD-YPG bu açıklamalara nasıl karşılık verdi?
Davutoğlu’nun saldırının sorumlusunun YPG olduğunu açıklamasının hemen ardından 18 Şubat’ta PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, “Bu kesinlikle doğru değil. Kürtlerin Ankara’da yaşanan olayla hiçbir ilgisi yok. Burada olanlar, Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesiyle bağlantılı. Nitekim Türkiye’de yaşayan IŞİD unsurları var” açıklaması yaptı. YPG’den de bu yönde açıklamalar gelirken, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, “Saldırıyı kim yaptı bilmiyoruz. Ama Kürdistan’daki katliamlara bir misilleme eylemi olabilir” dedi.

5-) Abdülbaki Sömer ismi nasıl gündeme geldi?
PKK’ya bağlı TAK, 19 Şubat Cuma akşamı Twitter’dan paylaştığı bir bildiri ile saldırıyı Salih Muhammed Neccar’ın değil, kendi mensupları olan Zınar Raperin kod adlı Abdülbaki Sönmez’in (Sömer) gerçekleştirdiğini açıkladı. Saldırganın fotoğrafının da yayınlandığı bildiride Sönmez’in 1989 Van Gürpınar doğumlu olduğu bilgisi verildi.

6-) TAK’ın bu açıklamasına hükümet çevreleri nasıl tepki verdi?
Hükümet yetkilileri, ilk günün aksine bu kez daha ihtiyatlı davrandılar ve yeni isim üzerinden bir açıklamada bulunmadılar.

7-) Savcılık TAK’ın bu açıklaması üzerine ne gibi bir işlem yaptı?
TAK’ın açıklamasının hemen ardından soruşturmayı yürüten savcılık ve terör polisi harekete geçti. Abdulbaki Sömer’in babası Musa Sömer 19 Şubat Cuma gecesi gözaltına alınarak Ankara’ya getirildi. Baba Sömer’in kendisine gösterilen ve Neccar olduğu belirtilen kişinin kendi oğlu olduğunu söylemesi üzerine çalışmalar bu yönde yoğunlaştırıldı. Babadan DNA örneği alındı.

İKİ TERÖRİST ANKARA OTOGARINDA

Abdülbaki Sömer’in 17 Şubat’taki bombalı saldırı öncesi  Ankara Şehirlerarası OtobüsTerminali’nde, Kutbettin Onur tarafından karşılandığı görüntü ortaya çıktı. Sömer’inintihar saldırısından 42 gün önce Ankara’ya geldiği belirlendi.

KURTULMUŞ: İSİM FARKLI OLABİLİR AMA ÖRGÜT AYNI

Öte yandan dün bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ankara saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın açıklanan kimlikle kayıtlara geçtiğini; ancak gerçek kimliğinin farklı olabileceğini söyledi.

Kurtulmuş, gerçek kimliğinin farklı olması durumunda da eylemi gerçekleştiren örgütleri değiştirmediğini, yine de PKK/PYD işbirliğinin ortada olduğunu söyledi.

Kaynak: Hürriyet/ Ajanslar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×