AYM: Neden tutuklandıkları anlaşılamamaktadır

Anayasa Mahkemesi, Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki gerekçeli kararında, yargılama sürecine açıkça müdahale ettiğini gösterdi. Kararda, tutuklama nedeni olarak sadece, "haberler"in gösterilmesi yetersiz bulundu.

AYM: Neden tutuklandıkları anlaşılamamaktadır
09 Mart 2016 Çarşamba 12:26

Son Haberler Logo

Anayasa Mahkemesi, hakkında yayın yasağı bulunan MİT TIR'ları davasıyla ilgili bilgi ve belgeleri yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Erdem Gül hakkında verdiği gerekçeli kararı açıkladı. 

Gerekçede, "İsnat edilen suçlamalara temel olarak gösterilen tek olgunun başvuruya konu haberlerin yayımlanması olduğu gözetildiğinde hukukilik şartını sağlamayan tutuklama gibi ağır bir tedbir, ifade ve basın özgürlükleri bakımından demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü bir müdahale olarak kabul edilemez" ifadesi kullanıldı.

Kararda, "Kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan bir olaya ilişkin benzer haberlerin aylar önce yayımlanmış olduğu gözetilmeksizin, başvuru konusu haberler üzerine soruşturma başlatılmasından yaklaşık altı ay geçtikten sonra başvurucular hakkında tutuklama tedbirinin uygulanmasının neden 'gerekli' olduğu, somut olayın özelliklerinden ve tutuklama kararının gerekçelerinden anlaşılamamaktadır" denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×