AYM Can Dündar'a ayrı Mehmet Baransu'ya ayrı

Anayasa Mahkemesi, Türkiye'yi uluslararası arenada zor durumda bırakan gizli belgeleri yayınlayan Can Dündar için verdiği kararı; benzer suçlamayla tutuklu bulunan Baransu için vermedi

AYM Can Dündar'a ayrı Mehmet Baransu'ya ayrı
17 Mayıs 2016 Salı 19:34

Anayasa Mahkemesi, son üç ay içinde verdiği iki ayrı kararla tartışmaların odağında olmaya devam ediyor. Devletin gizli kalması gereken belgelerini yayınlayan Can Dündar'ın yaptığı başvuruyu kabul eden Anayasa Mahkemesi, Balyoz Darbe planlarını yayınlayan Mehmet Baransu'nun yaptığı başvuruyu reddetti.

Mahkeme, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğini iddia eden gazeteci Mehmet Baransu'nun bireysel başvurusunu, bir üyeye karşı dört üyenin oy çokluğuyla reddetti.

Baransu, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğini iddia ederek, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu. 

Mehmet Baransu, başvuru dilekçesinde, "Gazetecilik faaliyeti kapsamında yayımlanan bir habere konu belgelerin temin edildiğinden bahisle suç işlenmediği ve tutuklama nedeni bulunmadığı halde tutuklama kararı verildiği, tutukluluğa ilişkin karar veren sulh ceza hakimliklerinin kanuni hakim ilkesine aykırı olup tarafsız ve bağımsız mahkeme güvencesini sağlamadıkları, kısıtlılık kararı verildiğinden soruşturma dosyasının incelenememesi ve ayrıca kapalı devre itiraz sistemi bulunması nedeniyle tutukluluğa itiraz hakkının etkili bir şekilde kullanılamadığı" ifadesine yer vermişti.

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, Baransu'nun başvurusunu reddettiği ve bölümün kararını bir üyeye karşı dört üyenin oy çokluğuyla aldığı öğrenildi. 

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu, "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara, “Kumpas” kurulduğu iddiasıyla açılan dava kapsamında, "Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri temin etme" ve "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme dışında kullanma, hile ile alma, çalma" suçundan 2 Mart 2015'te tutuklanmıştı.

Baransu halen cezaevinde bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×