Askerin başörtülü ailesi orduevine alınmadı

Emekli astsubayın başörtülü eşi ve kızları Konak Orduevi'nde başörtülü oldukları gerekçesiyle içeri alınmadı.

Askerin başörtülü ailesi orduevine alınmadı
05 Mart 2016 Cumartesi 22:42

Başörtülü oldukları gerekçesiyle İzmir'deki Konak Orduevi'ne alınmadıkları iddiasıyla iki komutan hakkında şikayette bulunan emekli astsubay Fuat Uçakkuş'un kızı Hatice Uçakkuş, olayın kendilerini çok üzdüğünü, kendi ülkelerinde yabancı biri gibi hissettiklerini söyledi.

Bursa'dan İzmir'e gelerek dün Konak Astsubay Orduevi'nin ek binasında konaklayan, sabah saatlerinde kahvaltı etmek için ana binaya girmek istedikleri sırada başörtülü oldukları gerekçesiyle içeri alınmadıklarını belirten Uçakkuş ailesi, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Emekli Astsubay Fuat Uçakkuş'un eşi Ayşe Uçakkuş, yaşadıkları olayın çok üzücü olduğunu, özgür olmadıklarını hissettirdiğini ifade etti.

Eşinin görev yaptığı dönemde lojmanlarda benzeri sıkıntılar yaşadıklarını ancak sonraki yıllarda bu alanda özgürlükler getirildiğinin ifade edildiğini söyleyen Uçakkuş, "Şimdi 'hürriyet, özgürlük var' diyorlar, bunun neresi özgürlük. İstediğimiz gibi giyinemeyeceksek... Biz çarşaflı değiliz. Orduevi talimatlarına uygun olarak giyindik. Bize peçeli diye hitap ettiler. Bizim peçeyle alakamız var mı?" dedi.

Fuat Uçakkuş'un kızı Hatice Uçakkuş ise Türkiye'nin artık bu konuları aşmış olmasının gerektiğini, hala bu gibi olayların yaşanıyor olmasının utanç verici olduğunu ifade etti.

"Sayın cumhurbaşkanım inşallah bizi duyarsınız, bizden haberiniz olur ve buna bir çare getirirsiniz ki bizden sonrakiler böyle mağdur durumda kalmazlar. Çok üzücü bir olay oldu. Eminim bu konuda yapacak çok şey vardır" diyen Uçakkuş, şöyle konuştu:

"Kendi ülkemde yabancı gibi hissettim. Müslümanım diyorum, Müslümanın yaşaması gereken bir kural ve şekil var, 'kafanı aç' diyor. O zaman ben nasıl Müslümanım diyeceğim. Müslümanlık demek dini simgeni taşımak, dinini yaşamak demektir. 'Özgür bir ülkede yaşıyoruz' diyorlar özgürlüğü sadece kendileri yaşıyorlar bize yaşatmıyorlar."

Emekli Fuat Uçakkuş ise eşi ve kızlarının talimatlara uygun şekilde "kelebek" adı verilen yöntemle yüzleri açık şekilde başlarının örtülü olduğunu, buna rağmen içeri alınmadıklarını ifade ederek, "Orduevinin giriş kapısında talimat asılmış, hanımların yüzleri açık olacak şekilde başörtüsüyle tesislerden yararlanabileceği söyleniyor. Askeri ve insani adaba uygun olmayan bir davranış tarzıyla karşı karşıya kaldık. Hukuki yollara başvurmaktan başka çaremiz yoktu. İki astsubay hakkında şikayette bulunduk" dedi.

Uçakkuş ailesi, Konak Orduevi'ne başörtüsü gerekçesiyle alınmadıkları iddiasıyla orduevinde tutanak tutturmuş, Anafartalar Polis Merkezinde iki komutan hakkında şikayette bulunmuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×