Askeri lise sınavlarında kopya itirafı

Askeri lise sınavlarıyla ilgili soruşturma kapsamında ifade veren öğrencilerden birisi, soruların kendilerine daha önceden verildiğini iddia etti

Askeri lise sınavlarında kopya itirafı
28 Mart 2016 Pazartesi 12:34

Paralel yapılanmanın TSK'ya sızmakla suçlandığı 2013 Askeri Lise Sınavı ile ilgili soruşturmada verilen ifadelere ulaşıldı. 2010 KPSS'de soruların çalındığının belirlenmesinin ardından birçok sınav gibi 2013 Askeri Lise Sınavı (ALS) ile ilgili de soruşturma başlatılmıştı.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, cemaat evlerinde “abi”lik yaptığını belirterek şikâyetçi olan Ö.K,. ifadesinde sınavlarla ilgili şüphelerinin artması üzerine cemaatten ayrıldığını anlatmış, “Beni ikna etmek amacıyla geri çağırdılar” demişti. Soruşturma çerçevesinde 3 Haziran'da yapılan operasyonda hakkında gözaltı kararı verilen 8 kişiden 5'i gözaltına alınmış, diğer 3 zanlının Kırgızistan'a kaçtığı tespit edilmişti. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir hakkında da yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

‘ÜCRETSİZ KURSTA TANIŞTIM'

Soruları 2010 KPSS gibi 'Paralel Devlet Yapılanması' (PDY) mensuplarına dağıtıldığı iddia edilen ALS sınavına giren öğrencilerden T.F.B., savcılığa verdiği ifadede, 7. sınıftayken ücretsiz matematik kursu için gittiği dershanede cemaatle tanıştığını anlattı. Onların isteği üzerine Askeri Lise Sınavı'na girdiğini kaydeden T.F.B., şunları söyledi:

“Sınav öncesi 1 hafta bizi evden hiç çıkarmadılar. Yemin ettirerek soruları ezberlettiler. Soruları ezberlettiren abi bize ‘Kitapçıklarda işlem yapın, soruların altını çizin. Soruları açtığınızda şaşırdığınızı belli etmeyin, salonda kamera var. Sınavın sonuna kadar bekleyin, erken çıkmayın, dışarı çıktığınızda da ‘Çok iyi geçti' filan demeyin' diye tembihledi. 2013'ün nisan ayında girdiğim sınavda soruların bize ezberlettikleri sorular olduğunu, ancak şıkların yerinin değiştirildiğini fark ettim. Sınavdan sonra da bu konulardan kimseye bahsetmememiz konusunda sıkı sıkı tembihlediler.”

Kaynak: Habertürk


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×