50 milyon Türk'ün bilgileri internete sızdırıldı

Bilgisayar korsanlarının yaklaşık 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerini sızdırdığı iddia edildi.

50 milyon Türk'ün bilgileri internete sızdırıldı
05 Nisan 2016 Salı 12:20

Dünyadaki en büyük bilgi sızma olaylarından biri olarak değerlendirilen olayı ABD'li Associated Press (AP) haber ajansı duyurdu. AP'de yer alan haberde, bu sızmanın gerçekliğini denemek için 10 Türk vatandaşının kimlik numarasının isimleri ile karşılaştırdığı ve bunların 8'inin doğru çıktığı kaydedildi.

Veri tabanında 49.611.709 kişinin bilgileri bulunuyor ve bu bilgiler arasında, vatandaşlık numarası, adresler, doğum tarihleri ve ebeveyn isimleri yer alıyor. Bu bilgilerin, hırsızlık ve yolsuzluk olaylarında kullanılma riski bulunuyor. Yetkililer, AP'ye, konu hakkında yorumda bulunmadılar.

Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya'da olduğu ileri sürüldü. Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda'dan alındığı belirlendi.

Öte yandan, bu verilerin sızdığına ilişkin iddialar daha önce de gündeme gelmişti. Bilgilerin çalınmasından sorumlu olan hacker grubunun ise Anonymous olduğu öne sürülmüştü. Verilerin 2008 yılına ait olduğu da iddialar arasında.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×