Zonguldak'ta madencilerin gazetecileri darbetmesi

- Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti, basın mensuplarına yapılan saldırıyı kınadı

Zonguldak'ta madencilerin gazetecileri darbetmesi
22 Haziran 2016 Çarşamba 21:34

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) tarafından, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğünün özelleştirileceği iddiaları nedeniyle düzenlenen bilgilendirme toplantısında bir grup madencinin gazetecileri darbetmesini kınadı.

Cemiyetten yapılan yazılı açıklamada, fikir işçisi basın mensuplarının görevlerini yapmak istedikleri sırada bazı madenciler tarafından linç edilmek istendiği belirtildi.

Bazı maden işçilerinin meslektaşlarına sözlü hakarette ve fiili saldırıda bulunduğu anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sendika yetkilileriyse bu sırada gazetecileri korumaya çalışmışsa da olayda Halkın Sesi Gazetesi Muhabiri Barış Doğan, başına ve vücuduna aldığı darbeler nedeniyle yaralanmıştır. Olayda, Anadolu Ajansı Muhabiri Ferdi Akıllı ve Pusula Gazetesi Muhabiri Cüneyt Özfidan ise tekme ve yumrukların hedefi olmuştur. Bu yaşananları 'emekçi' olarak bilinen maden işçilerine yakıştıramadığımızı belirtmek istiyoruz. Kamu görevi yapan, toplumun aynası olan ve halkın haber alma özgürlüğü kısıtlanan gazeteci arkadaşlarımıza yapılan bu olayı kesinlikle tasvip etmiyoruz ve kınıyoruz.

Basın emekçilerinin "emek" sarf ederek hayatını kazanmaya çalışan madenciler tarafından saldırıya uğradığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Olay sonrası GMİS yetkilileri de hastaneye kaldırılan Barış Doğan arkadaşımızı ziyaret ederek 'geçmiş olsun' dileklerini iletmişlerse de yaşanan bu olay emeğin başkenti Zonguldak'ta kara bir gün olarak tarihe geçmiştir. Toplumun hür sesi olan fikir işçisi meslektaşlarımıza yapılan bu olayı bir kez daha şiddetle kınıyor ve saldırıya karışanların yaptıklarının yanlarına kar kalmamasını istiyoruz. Olayda yaralanan meslektaşlarımıza acil şifa diliyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×