Zimbabve'de sivil itaatsizlik eylemleri

- Hükümet karşıtı eylemlerinin başını çeken papaz serbest bırakıldı

Zimbabve'de sivil itaatsizlik eylemleri

HARARE (AA) - Zimbabve'de Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin (92) istifası ve maaşların zamanında ödenmesi talebiyle başlatılan sivil itaatsizlik eylemlerinin başını çeken papaz Evans Mawarire'nin serbest bırakıldığı bildirildi.

Harare Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Vakayi Chikwekwe, polisin, halkı şiddete teşvik etmek ve huzuru bozmak suçlamasıyla bugün gözaltına aldığı Mawarire'nin haklarının ihlal edildiğini söyledi.

Savcılar, Mawarire hakim karşısına çıkmadan önce hakkındaki suçlamaları anayasal olarak seçilmiş hükümeti devirmek olarak değiştirdi.

Hakim Chikwekwe, papaz Mawarire'yi mahkemeye çıkarılmadan hemen önce hükümeti devirmekle suçlamanın anayasaya aykırı olacağını belirterek serbest bıraktı.

Mahkeme binasının önünde bekleyen kalabalık grup, kararı sevinçle karşıladı.

Diğer yandan, hükümetin protestoları organize eden kişilerin "hukukun gazabıyla yüzleşeceklerini" açıklaması üzerine bugün yapılan boykot çağrısı ilgi görmedi.

Mawarire, dün Facebook hesabında hükümetin Zimbabvelileri etkileyen meseleleri henüz ele almadığını belirterek, "Niyetimiz ülkeyi saran korkuyu kırmak için kepenk indirmek" ifadesini kullanmıştı. Papaz Mawarire, kabinedeki bakanlar görevden alınana, polislerin sokaklara kurduğu barikatlar kaldırılana, maaşlar zamanında ödenene kadar pasif direniş eylemlerini sürdürme yemini etmişti.

Eylemler, bir grup tüccarın, 1 Temmuz'da Zimbabveli yetkililerin Güney Afrika ile ticarete getirdiği kısıtlamalar üzerine Beitbridge sınırında gösteri düzenlemesiyle patlak vermişti.

Başkent Harare'de 4 Temmuz'da polisi rüşvet talep etmek için sokaklarda barikatlar kurmakla suçlayan taksi ve minibüs şoförleri, emniyet güçleriyle çatışmış, sürücülerin kendilerine saldırması ve kent merkezine çıkan yolları kapatması sonucu polis, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

İşçiler de maaşlarının gecikmesini protesto etmek için boykot yapıyor.

Devlet Başkanı Mugabe, cuma günü yaptığı halka sesleniş konuşmasında, hükümetin işçi maaşlarını zamanında ödeyememesinden ABD'yi ve AB ülkelerini sorumlu tutmuş, işçiler için de "Bazıları, beyaz azınlığın iktidarında karşılaştığımız sorunları hiç yaşamadıkları için bizi anlamıyorlar. Şimdi onlara toprak veren, iş veren, zenginlik veren bir hükümetleri var. Yaptırımlar canımızı yakıyor. Sabırlı olun, ödemelerinizi yapacağız." ifadesini kullanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×