Zeytinburnu'ndaki patlama davası

Ambalaj atölyesinde 3 kişinin ölümü, 4 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili 7 sanığın yargılanmasına devam edildi

Zeytinburnu'ndaki patlama davası
14 Temmuz 2016 Perşembe 14:38

İstanbul Zeytinburnu'ndaki bir ambalaj atölyesinde meydana gelen ve 3 kişinin ölümü, 4 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Hüseyin Şakar, Faruk Kandova, İbrahim Çoban ve İbrahim Kuranoğlu ile bir kısım müştekiler ve avukatları katıldı.

Mağdur Yunus Pazarcıklıer, hastanede tedavi gördüğünü, ameliyat olduğunu ifade ederek, ''Şikayetimi tekrarlıyorum.'' dedi.

Duruşmada söz alan müşteki avukatı Şule Doğan, ''Zeytinburnu Belediyesi'nde ruhsat denetim müdürü, yardımcısı, zabıta müdürlüğünün bağlı olduğu başkan yardımcısı ve belediye başkanının olayda kusurlu olduğunu iddia ediyoruz ve mahkemeye bu dilekçemizi sunarak suç duyurusunda bulunuyoruz. Buna göre işlem yapılsın ve cumhuriyet savcılığınca ek iddianame ya da iddianame düzenlenmesini talep ediyoruz. Bu yönde iddianame düzenlenip kamu davası açılarak bu dosyayla birleştirilip daha sonra bilirkişiye sunulmasını talep ediyoruz. Tevsii tahkikat taleplerimizi tekrarlıyoruz.'' dedi.

Müşteki avukatı Samih Bakan da birtakım sanık beyanları ve dosya kapsamı nazara alındığında olayın gerçek sorumlularının huzura getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sanık avukatları da dosyanın bilirkişiye gönderilmesini talep etti.

Taleplerle ilgili görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Fırat, müşteki avukatlarının tevsii tahkikat taleplerinin mahkemenin takdirine bırakılmasını ve dosya için bilirkişi raporu aldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, iddia, savunma, iddianamede olayların anlatış biçimi, iddianamede gösterilen sanık kimlik bilgileri, ölenlerin kimlik bilgileri, ölenlerin mirasçılarına yönelik kimlik bilgileri, dosyanın geçirmiş olduğu aşama safahatı nazara alınarak ani heyet değişikliği nedeniyle dosyanın incelenmesinin tamamlanmadığını ifade etti.

Müşteki avukatlarının olaydaki başka sorumluların da olduğu, kusurlu olabilecekleri, haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunulması yönündeki talepleri ve dosyanın bilirkişiye gönderilmesi talebini nazara alan mahkeme, taleplerin incelenerek gelecek duruşmada karar verilmesine hükmetti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi'nde 12 Temmuz'da ambalaj atölyesinde meydana gelen patlamada işçiler Kader Kılıç ve Uğur Çokgülenler ile müşteri Eda Can'ın hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı hatırlatıldı.

İddianamede, iş yerinde ''Maxi Ambalaj'' isimli kuruluşun faaliyet gösterdiği, ticaret sicilinde İzonak Ambalaj Tekstil Paz. Nak. İnş. San. Ticaret LTD. adıyla kayıtlı olduğu ve ruhsatsız çalışıldığı ifade edilerek, ''Kayıtlarda iş yerinin şüpheli Bülent Kalaycı adına olduğu ancak esasen firmanın Faruk Kandova'ya ait olup, fiilen de bu kişinin işlettiği anlaşılmıştır.'' denildi.

Otopsi raporuna göre Eda Can'ın ölümünün yanık ve buna bağlı gelişen komplikasyonlar sonucu meydana geldiği, Kader Kılıç ve Uğur Çokgülenler'in ise karbonmonoksit zehirlenmesi ve dumandan boğulma sonucu öldüklerinin anlatıldığı iddianamede, binanın kullanım hakkı sahibi olan şüpheli Melahat Akıllı ve patlamanın olduğu iş yerine "foam" isimli ambalaj malzemesini satan iş yeri yetkilisi şüpheli İbrahim Kuraloğlu hakkında da kamu davası açılması yoluna gidildiği kaydedildi.

İddianamede, şüpheliler Bülent Kalaycı, Faruk Kandova, Melahat Akıllı ve İbrahim Kuraloğlu hakkında, ''taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak'' suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Duruşma aşamasında hazırlanan ek iddianamede, zabıta müdürü Mühlis Bakırtaş ile zabıta memurları Hüseyin Şakar ve İbrahim Çoban hakkında, ruhsatsız iş yerinin tespit edilmediği ve iş yerini denetlemedikleri gerekçesiyle soruşturma izni verildiği belirtilerek, 3 sanığın "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×