Zambiya’daki genel seçimler

- Oy verme işlemi sona erdi

Zambiya’daki genel seçimler

LUSAKA (AA) - Güney Afrika ülkelerinden Zambiya'da, yeni devlet başkanı ve milletvekillerinin belirleneceği seçimde oy verme işlemi sona erdi.

Seçim Komisyonu Başkanı Esai Chulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, oy verme işleminin yerel saatle 18.00'de tamamlandığını belirtti.

Chulu, "Oylamanın resmen sona erdiğini bildirmek isterim. Sonuçların, sandıkların kapanmasının ardından kanunen belirtilen 48 saat içinde açıklanması bekleniyor." dedi.

Oy merkezlerinden bazılarının önünde uzun kuyruklar oluştuğunu aktaran Chulu, bu merkezlerde oy verme işleminin iki saat uzatıldığını ifade etti.

Devlet Başkanı ve Yurtsever Cephe Partisi (PF) lideri Edgar Lungu, oy kullandıktan sonra gazetecilere, görevde kalacağına inandığını söyledi.

Lungu, "Gördüğünüz gibi bu seçim bir yarış değil. Kesin olarak kazanan benim ve diğer adayların yenilgiyi kabul etmesini umuyorum." şeklinde konuştu.

Devlet başkanlığı için yarışan muhalefetteki Ulusal Kalkınma için Birleşme Partisi (UPND) lideri Hakainde Hichilema ise seçimlerin adil bir ortamda gerçekleştiği sürece yenilgiyi kabul etmekten yüksünmeyeceğini belirtti.

Oy verme işlemi süresince sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı ülkede toplamda dokuz aday devlet başkanlığı için yarışıyor.

Yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip ülkede 7 milyondan fazla seçmen bulunuyor.

Oyların sayımının hafta sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Seçimde adayların devlet başkanı seçilebilmesi için oyların yüzde 50'sini alması gerekiyor. İlk turda yüzde 50'yi yakalayan aday çıkmazsa ikinci tura gidilecek.

Daha önce adalet ve savunma bakanı olarak görev yapan Lungu, eski Devlet Başkanı Michael Sata'nın 2014'te ölümünün ardından 2015'te iktidara gelmişti. Anketlere göre, Lungu, özellikle Doğu eyaleti, başkent Lusaka ve Copperbelt'de önde gidiyor. Lungu, Bemba dili konuşan seçmenlerden de büyük destek görüyor.

Muhalefeteki UPND'nin 2006'dan bu yana liderliğini yapan Hichilema ise ülkenin güney eyaletlerinde yüksek oy oranına sahip. Özel sektörde faaliyet gösteren zengin bir iş adamı olan Hichilema, seçim kampanyasında ülkedeki gelir eşitsizliğini gidermeye öncelik vereceğini söylemişti.

Afrika'nın yükselen demokrasilerinden biri olarak görülen Zambiya'daki seçimler, komşu ülkelerin istikrarı için de önem taşıyor.

Zambiya siyasi tarihi 2011 yılında değişim geçirdi ve 20 yıllık Devlet Başkanı Rupiah Banda, seçimi kaybederek görevini Michael Sata'ya devretti. Sata 2014 yılında açıklanamayan bir sebepten dolayı Londra'da bir hastanede vefat etti. Sata'dan sonra kısa bir süreliğine ülkeyi Guy Scott yönetti. Lungu görevi Scott'dan 2015 yılında devraldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×