Yürüme yetisini kaybetmemesi için kıkırdak nakli gerekiyor

- Tedavi edilmediğinde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açan avasküler nekroz hastası 32 yaşındaki Tuba Şahin, kıkırdak nakli olup, sağlığına kavuşacağı günün hayalini kuruyor - Tuba Şahin: - ''Tedavi olmazsam ayak bileğim dondurulacak. Bu, ayak bileğimi bir daha hareket ettiremeyeceğim anlamına geliyor. Bu durum yürüme yetimi kaybetmeme yol açacak. Yaşım daha çok genç, ideallerim var. Yürüme yetimi kaybetmek istemiyorum" - ''Amerika'da görüştüğüm doktor, film ve röntgenlerimi inceledi, ameliyatın başarı oranının yüksek olduğunu söyledi. Masrafın karşılanması için devletten yardım bekliyorum"

Yürüme yetisini kaybetmemesi için kıkırdak nakli gerekiyor
07 Temmuz 2016 Perşembe 11:07

İSTANBUL (AA) - HİKMET FARUK BAŞER - Tedavi edilmediğinde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açan avasküler nekroz hastalığıyla mücadele eden 32 yaşındaki Tuba Şahin'in sağlığına kavuşması için kıkırdak nakli olması gerekiyor.

Yürüme yetisini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kemiklerin kanlanmasındaki bozulmaya bağlı buradaki hücrelerin ölmesiyle ortaya çıkan hastalıktan, Amerika'da kadavradan alınacak kıkırdağın nakledilmesiyle kurtulabileceğini söyledi.

Şahin, 3 yıl öncesine kadar aktif bir iş hayatı olduğunu ancak hastalığın ilerlemesiyle çalışamadığını anlatarak, ameliyat için gerekli olan 150 bin lirayı temin edip Amerika'da gerekli tedaviyi yaptırmazsa yürüme yetisini kaybedebileceğini ifade etti.

Vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen hastalığın ilk önce ayak bileğinde başladığını dile getiren Şahin, sorunun hızla ilerleyerek son seviyesine ulaştığını ancak her zaman sağlığına kavuşacağı günün hayalini kurduğunu ve bu nedenle yetkililerden yardım beklediğini kaydetti.

Şahin, hastalığı çok geç fark ettiğini belirterek, "Doktorum tek bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi. Tedavi olmazsam ayak bileğim dondurulacak. Bu da ayak bileğimi bir daha hareket ettiremeyeceğim anlamına geliyor. Bu durum yürüme yetimi kaybetmeme yol açacak. Yaşım daha çok genç, ideallerim var. Yürüme yetimi kaybetmek istemiyorum.'' diye konuştu.

Hastalıktan, kadavradan alınacak kıkırdağın nakledilmesiyle kurtulabileceğini vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

"Ayak bileğimin iyileşmesi için tek şansım, kadavradan alınan kıkırdakların ayak bileğime nakledilmesi. Bir nevi organ nakli gerekiyor. Türkiye'de kıkırdak doku bankacılığı yok. Bu nedenle Ankara Numune Hastanesi'ndeki sağlık kuruluna başvurdum. Sağlık kurulu da beni başka bir hastanedeki profesöre yönlendirdi. O hocanın vereceği karara uyulacağı belirtildi. O doktor da kıkırdak Türkiye'ye getirilirse naklin burada yapılabileceğini belirtti. Bu nedenle sağlık kurulu, Amerika'ya gitmeme onay vermedi. Ancak kıkırdak Amerika'dan getirilemez. Getirilse dahi enfeksiyon oluşması, canlılığını yitirmesi gibi durumlar olabilir. Bu da ameliyatın başarı şansını düşürmektedir.''

- "Amerika'daki doktor başarı şansının yüksek olduğunu söyledi"

Şahin, tedavisi için zamanının giderek azaldığını ve çok kısa bir süre içerisinde operasyonun gerçekleştirilmesi gerektiğini, bu nedenle Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgililerden yardım istediğini anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Benim tek amacım, devletin bana destek olması, sesimi duyması. Ben ayak bileğim iyileştikten sonra eski yaşantıma, mesleğime dönmek istiyorum. Kimyager olduğum için laboratuvarda ayakta çalışmam gerekiyor. 3 yıldır mesleğimi yapamıyorum. Amerika'da görüştüğüm doktor, film ve röntgenlerimi inceledi, ameliyatın başarı oranının yüksek olduğunu söyledi. Ancak benim oraya gitmem için en az 150 bin liraya ihtiyacım var. Bu masrafın karşılanması için devletten yardım bekliyorum. Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum. Herkese yardım eli uzatıyor. Bana da el uzatmasını, yardım etmesini istiyorum.''


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×