Yüksekova'da sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı kaldırılması

- İlçeye dönen esnaf, yaklaşık 80 gün sonra iş yerlerini açmanın mutluluğunu yaşadı

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı kaldırılması

HAKKARİ (AA) - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı kaldırılmasının ardından ilçeye dönmeye başlayan esnaf, uzun süre sonra ilk kez iş yerlerini açtı.

İlçede huzur ve güvenliğin tesisi amacıyla 13 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu" kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı kaldırılmasıyla hayat normale dönmeye başladı.

Teröristlerin en çok tahrip ettiği yerlerden biri olan Cengiz Topel Caddesi'ndeki esnaf, yaklaşık 80 gün sonra açtıkları iş yerlerini onarım ve temizlik çalışması başlattı.

İş yerinde büyük hasar yaşanan esnaf İbrahim Onat, dükkanını onarıp temizledikten sonra açmayı planladığını söyledi.

Sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı olarak kaldırılmasından sonra ilçeye döndüğünü aktaran Onat, "İş yerimizi yıkıp bir çok eşyamızı almışlar. Şu anda iş yerimi açmak için temizlik yapıyorum ama her şey toz toprak içinde kalmış. Bazı ürünlerin tarihi geçmiş, onları doğal olarak satamayacağız. Zararımız çok büyük ama yine de geldiğimiz için mutluyuz." diye konuştu.

Esnaf Salih Çetin ise büyük sıkıntılara katlanarak açtığı manav dükkanında yaşanan zararı gidererek yeniden hizmete açmayı planladığını dile getirdi.

İlçedeki tüm kesimlerin terör örgütünün tahribatı nedeniyle zarar gördüğünü vurgulayan Çetin, esnafın yavaş yavaş iş yerini açmaya başlamasının sevindirici olduğunu ifade etti.

Bu arada, belediye ekiplerinin çarşı merkezinde yaptığı yol yıkama ve temizlik çalışmaları da devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×