Yüksek Askeri Şura toplantısına dair ilk kez bilgiler paylaşıldı

- Başbakanlık Basın Merkezince, Başbakan Yıldırım başkanlığındaki şura toplantısına ilişkin görüntüler paylaşıldı

Yüksek Askeri Şura toplantısına dair ilk kez bilgiler paylaşıldı
28 Temmuz 2016 Perşembe 12:26

Başbakan Binali Yıldırım'ın ilk defa başkanlık ettiği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısına ilişkin görüntüler paylaşıldı.

Yüksek Askeri Şura toplantısı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından ilk defa Genelkurmay Başkanlığı Karargahı yerine Çankaya Köşkü'nde yapılıyor. Geçmiş yıllarda karargahtaki "Çakmak Salonu"nda yapılan "çok gizli" nitelikli toplantı, Çankaya Köşkü'ndeki

"ÇANKAYA SALONU"NDA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Başbakanlık Basın Merkezinden toplantıya ilişkin ilk görüntüler de paylaşıldı. Buna göre, Başbakan Yıldırım başkanlığındaki toplantıda Fikri Işık, Milli Savunma Bakanı olarak ilk defa yer aldı.

Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele de katılıyor.

Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilenlerin arasında yer alan eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti'nin yerine atanan Temel, masadaki korgeneral rütbeli tek isim.

Darbe girişimi sırasında rehin alınan ve ardından yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle bir süre GATA'da tedavi gören Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Mendi de toplantıya katılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki terfi ve atamaların ele alındığı şuranın en önemli gündemini FETÖ'nün darbe girişimi oluşturacak. Toplantıda
Fetullahçı Terör Örgütü'nün TSK'daki yapılanma çalışmaları da ele alınacak.

Önceki yıllarda 3 gün süren şura çalışmalarının Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarına göre bir günde tamamlanması bekleniyor. Şura kapsamında alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulmasının ardından kamuoyuyla paylaşılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×