YÖK Başkanı Saraç Berlin'de

- Prof. Dr. Saraç, Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Wanka ile görüştü - Saraç, Wanka'ya FETÖ'nün eğitimdeki yapılanması konusunda bilgi verdi

YÖK Başkanı Saraç Berlin'de
05 Ekim 2016 Çarşamba 15:32

BERLİN (AA) - YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra "Almanya'da bu konuda daha dikkatli olunacağı konusunda bir intiba edindiğini" söyledi.

Saraç, FETÖ yapılanmasını anlatmak ve Türk Alman Üniversitesi konularında bilgi vermek amacıyla Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka ile Berlin'de bir araya geldi.

Görüşme sonrası gazetecilere kısa açıklama yapan Prof. Dr. Saraç, görüşmede "Almanya'da FETÖ yapılanmasıyla ilgili daha dikkatli olunacağı konusunda bir intiba edindiğini" vurguladı.

Türkiye ve Almanya'nın pek çok alanda iyi işbirliği bulunan iki ülke olduğuna dikkati çeken Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunlardan birisi de tabii ki Yüksek Öğretim. Yine uluslararası proje olarak Türk Alman Üniversitesi var. Konularımızda birisi bunu daha ileri noktalara nasıl getirebiliriz oldu. Tabii ki 15 Temmuz darbe girişimi konusunda Bakan'a malumat verdik. Bu örgütün özellikle akademide nasıl bir yapılanma gösterdikleriyle ilgili Wanka'nın sorularını çok açıklıkla cevaplandırdık. Darbe girişimi ile ilgili bilgilendirmenin önemli ve yararlı olduğunu düşünüyorum. Bu bilgilendirme süreçlerinin pek çok ülkede tekerrür etmesinin icap ettiğine burada bir defa daha şahit olduk. Çok yararlı bir görüşme oldu.''

YÖK Başkanı Saraç, gelecek dönemde Türkiye ile Almanya arasında özellikle mühendislik alanlarında işbirliğinin nasıl gelişeceğini konularını da görüştüklerini aktardı.

Eğitim ve Araştırma Bakanı Wanka'nın "FETÖ'nün darbe girişiminin genelde ordu genelinde olduğu, neden üniversitelerde ve eğitim kurumlarında akademisyenlerin tasfiyeye maruz kaldığı" şeklinde sorduğunu ifade eden Saraç, şunları kaydetti:

''Biz de bu yapının özellikle eğitim alanında nüvesinin mevcut olduğunu askeriyedeki, yargıdaki, emniyetteki yapılanmanın eğitimdeki yapılanmanın sonucu olduğunu aslında ifade ettik. Avrupa ülkeleri böyle bir tecrübe yaşamadığı için birebir bu bilgilendirmenin bu örgütün eğitimi bir ülkenin güç noktasından çıkarıp nasıl zaaf noktası haline getirdiğini anlattık. Bu da çok yararlı görüşme oldu. Bu hususta bundan sonra Almanya'da dikkatli olunacağı konusunda bir intiba edindiğimi ifade edebilirim.''

- "Darbe girişimi hepimizi şoka uğrattı"

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka da görüşmenin faydalı geçtiğini belirterek, eğitim ve araştırma konularında Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri derinleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Şimdiden gelecek yıl için projeler konusunda bir araya gelme konusunu konuştuklarını da aktaran Wanka, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin olarak da ''Darbe girişimi hepimizi şoka uğrattı. Bunun nasıl mümkün olabileceği konusu da tabii. Hükümet sözcümüz bu konuda gerekli açıklamaları yaptı.'' dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×