Yıldırım ve Bahçeli ortak açıklama yaptı

- Başbakan Yıldırım: - "Bundan sonra yapacak işimiz var. Onu da inşallah önümüzdeki günlerde yapacağız. Türkiye'de artık gerek bölücü terör gerek darbe girişimleri halkın gündemini işgal etmekten çıkarılacak" - "Ülkemizde tabii ki farklılıklarımız var, hepimiz aynı ten rengine sahip değiliz, hepimiz aynı saç rengine sahip değiliz, gözlerimizin rengi farklı ama farklı olmayan bir şey var, hepimizin gözlerinden akan yaşların rengi aynı" - "Ülkemizin bekası, milletimizin geleceği için her zaman bu tabloyu, bu görüntüyü muhafaza etmek, bu konuda gereken fedakarlığı yapmak da biz ve sorumlu konumundaki kişilerin en büyük görevi olmalıdır" - "(Mesele Türkiye olunca, mesele memleket olunca gerisi teferruattır) anlayışının bugün de sürdüğünü görmekten memnuniyet duydum" - MHP Genel Başkanı Bahçeli: - "Bu konuyla ilgili siyasi iktidarın alabileceği, darbenin bütün unsurlarını ortadan kaldırabilecek, gelecekte böyle bir teşebbüse bir daha imkan tanımayacak değerlendirmelerinde MHP olarak Meclis'te temsil edilen 40 milletvekilimizle ve halktan aldığımız desteğimizle iktidarın bu gayretlerinin yanında olacağımızı Sayın Başbakanımıza bir kez daha ifade ettik"

Yıldırım ve Bahçeli ortak açıklama yaptı
19 Temmuz 2016 Salı 14:49

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Bundan sonra yapacak işimiz var. Onu da inşallah önümüzdeki günlerde yapacağız. Türkiye'de artık gerek bölücü terör gerek darbe girişimleri halkın gündemini işgal etmekten çıkarılacak." dedi.

Başbakan Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası iki lider, ortak açıklama yaptı.

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesi Türkiye'nin geleceğine, demokrasisine ve milli iradesine yönelik bir darbe kalkışmasının, milletin kararlılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve iktidarın duruşuyla etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Darbe ile ilgili sürecin millet adına başarıyla tamamlandığına işaret eden Yıldırım, ancak henüz işin bitmediğinin altını çizdi.

Bundan sonra yapılacak daha çok iş olduğunu aktaran Yıldırım, milletin buna benzer acıları bir daha yaşamaması, ülkenin geleceğinin karartılmaması temennisinde bulundu.

Darbe girişiminin ilk anından itibaren MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisini telefonla arayarak, bu konuda yapılacak her türlü desteğe hazır oldukları yönünde açıklamada bulunduğunu, ülkenin, milletin birliği ve beraberliği yönünde açık bir irade ortaya koyduğunu anlatan Başbakan Yıldırım, Bahçeli'nin destek vermekle kalmadığını, aynı zamanda "Meydanlarda biz de olacağız." diye konuştuğunu hatırlattı.

"MHP ve diğer siyasi partilerimiz de parti rozetlerini, düşüncelerini bir kenara bırakarak, topyekun olarak teröre, ülkemizi karartmaya çalışan bu terör odaklarına, darbeye karşı tek yürek olmuş ve bu bela defedilmiştir." ifadesini kullanan Yıldırım, "Bundan sonra yapacak işimiz var. Onu da inşallah önümüzdeki günlerde yapacağız. Türkiye'de artık gerek bölücü terör gerek darbe girişimleri halkın gündemini işgal etmekten çıkarılacak." dedi.

Hassas dönemde çok anlamlı bir destekte bulunduğu için Bahçeli'ye teşekkür eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Ülkemizde tabii ki farklılıklarımız var, hepimiz aynı ten rengine sahip değiliz, hepimiz aynı saç rengine sahip değiliz, gözlerimizin rengi farklı ama farklı olmayan bir şey var. Hepimizin gözlerinden akan yaşların rengi aynı. Onun için ülkemizin bekası, milletimizin geleceği için her zaman bu tabloyu, bu görüntüyü muhafaza etmek, bu konuda gereken fedakarlığı yapmak da biz ve sorumlu konumundaki kişilerin en büyük görevi olmalıdır. Baştan beri Milliyetçi Hareket Partisi, ülke menfaatleri konusunda bu hassasiyeti hep göstermiştir. Bugün bir kez daha gördüm ve mutlu oldum ki 'mesele Türkiye olunca, mesele memleket olunca gerisi teferruattır' anlayışının bugün de sürdüğünü görmekten memnuniyet duydum."

- "Türkiye bir beladan kurtulmuştur"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Başbakan Yıldırım'ın daveti üzerine bir araya geldiklerini, son günlerde yaşanan sıcak gelişmelerle ilgili çok yönlü bilgilendirildiklerini söyledi.

Bu bilgilendirmenin, gelecek değerlendirmelere de ışık tutacağını belirten Bahçeli, 15 Temmuz gecesi başlayan ve Türkiye'yi bir felakete götürebilecek olan darbe teşebbüsünün, siyasi iktidarın kararlı ve dik duruşu sayesinde çok kısa sürede engellendiğini hatırlattı.

Bunun, halkta memnuniyet yarattığını, siyasi kurumlar arasında dayanışma ruhunu geliştirdiğini ifade eden Bahçeli, demokrasi tercihinde ortak bir aklın hakim olduğunu vurguladı. Bahçeli, çok kısa süre içerisinde, darbenin sonuçlarının net görülmemesiyle beraber, tehlike boyutundan önemli ölçüde uzaklaşıldığının hissedildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Toplumumuzda rahatlama olmuştur. Normal hayat devam etmektedir. Bu konuyla ilgili siyasi iktidarın alabileceği, darbenin bütün unsurlarını ortadan kaldırabilecek, gelecekte böyle bir teşebbüse bir daha imkan tanımayacak değerlendirmelerinde MHP olarak Meclis'te temsil edilen 40 milletvekilimizle ve halktan aldığımız desteğimizle iktidarın bu gayretlerinin yanında olacağımızı Sayın Başbakanımıza bir kez daha ifade ettik. Türkiye bir beladan kurtulmuştur."

Başbakan Yıldırım'a teşekkür eden Bahçeli, Türk Milleti'ne de "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Açıklamaların ardından, Yıldırım ve Bahçeli el sıkışarak, basın mensuplarına poz verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×