Yerli turist Ege'yi tercih etti

- Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı İşler: - "Ege'de tur satışları günler öncesinden doldu. Yerli turistin önceliği, tatil için tercihi Ege oldu. Yurt dışı pazarda tarihi düşüş yaşayan bölgedeki turistik tesislerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı"

Yerli turist Ege'yi tercih etti
10 Eylül 2016 Cumartesi 17:22

İZMİR (AA) - Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, yerli turistin bayram tatili için Ege'yi tercih ettiğini, bölgedeki turistik tesislerde doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını bildirdi.

Mehmet İşler, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması kararının iç turizmi hareketlendirdiğini belirterek, yurt dışı pazarda ciddi kayıplar yaşan Egeli turizmcilerin bayramda yüzde 100 doluluk oranını yakaladığını ifade etti.

İşler, "Yerli turistin önceliği, tatil için tercihi Ege oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Tatilin 9 güne uzamasının Ege turizmine ikinci doping etkisi yaptığını vurgulayan Mehmet İşler, şu bilgileri verdi:

"Bu bayramda Egeli turizmcinin yüzü yerli turistle gülecek diyebiliriz. Bildiğimiz kadarıyla tur satışları günler öncesinden doldu. Yerli turistin önceliği, tatil için tercihi Ege oldu. Yurt dışı pazarda tarihi düşüş yaşayan bölgedeki turistik tesislerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı."

Türkiye genelinde 15 milyon turistin seyahat ettiğini, bunun 5 milyonunun Ege kıyılarına gelmesinin beklendiğini aktaran İşler, "İç turizm hareketliliğiyle elde edilecek, 20 milyar lira dolayında gelir ekonomiye önemli bir katkı olacaktır. Ege Bölgesi’ne de 5 milyar lira bırakacak, Türkiye ekonomisine de can suyu katacaktır. Bu hareketlilik toplumsal anlamda moral ve motivasyonu da artıracaktır." ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×