Yeni idrar tahlili beslenmeyle ilgili bilgi veriyor

Yeni idrar tahlili beslenmeyle ilgili bilgi veriyor
13 Ocak 2017 Cuma 15:32

ANKARA (AA) - İngiliz bilim adamları tarafından yapılan araştırma, idrar tahliliyle beslenme şeklinin sağlıklı olup olmadığının tespit edilebileceğini gösterdi.

Londra Imperial Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli araştırmacılar, farklı beslenme alışkanlıklarına sahip bir grup üzerinde araştırma yaptı. Araştırmada, diyetisyenler tarafından belirlenen dört farklı beslenme biçiminin her biri, katılımcılardan günde üç kez alınan idrar tahlil sonuçlarıyla tespit edildi.

Araştırmacılar, gıdaların hazmı sırasında ortaya çıkan farklı kimyasal bileşenlerin idrara geçtiğini, yapılan tahlilde et ürünlerinden meyve-sebze çeşitlerine kadar tüketilen tüm gıdaların kesin olarak belirlenebildiğini kaydetti.

İdrardaki kimyasal bileşenlere göre farklı profiller hazırlayan araştırmacılar, bunlara göre bir kişinin sağlıklı ya da sağlıksız beslendiğinin saptanabileceğini belirti.

Araştırmacılardan Isabel Garcia-Perez, tahlillerin henüz sağlık kurumlarında uygulanmaya başlamadığını, yöntemi daha da geliştirmek isteyen bilim adamlarının çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Garcia-Perez, yöntemin, kilo verme programlarının takibi dahil geniş bir yelpazede kullanılabileceğini ifade etti.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×