"Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" konferansı

- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Malkoç: - "Bir ülkede 14 ayda bir başbakan, bakan değiştiğinde o ülkede siyasi, sosyal istikrar olur mu? İşte 1982 ve 1961 anayasalarının topluma getirdiği en büyük eksikliklerden biri bu. Önümüzde bir fırsat var. Anayasayı yenileyelim, yenilerken de parlamenter sistemin bize getirdiği sıkıntılardan kurtulalım"

18 Mayıs 2016 Çarşamba 17:59

SAMSUN (AA) - Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, "Bir ülkede 14 ayda bir başbakan, bakan değiştiğinde o ülkede siyasi, sosyal istikrar olur mu? İşte 1982 ve 1961 anayasalarının topluma getirdiği en büyük eksikliklerden biri bu. Önümüzde bir fırsat var. Anayasayı yenileyelim, yenilerken de parlamenter sistemin bize getirdiği sıkıntılardan kurtulalım." dedi.

Malkoç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesinde düzenlenen "Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" konferansında, öğrencilere hitap etti.

Türkiye'nin artık 1982 Anayasası'na sığmadığını belirten Malkoç, aradan 30 yıldan fazla zaman geçtiğini, bu sürede anayasada 17 defa değişiklik yapıldığını belirtti.

Bu değişikliklerin bir kısmında kendisinin de Mecliste Anayasa ve Adalet komisyonlarında görev aldığına işaret eden Malkoç, "Ne kadar değişirse değişsin, toplumun ihtiyacına cevap vermiyor. Aynı şuna benziyor. Doğuştan özürlü, sakat, malul olan bir varlık düşünün. Ameliyatla kolunu düzelt, bacağını düzelt, beynini düzelt, istediğin kadar estetik ameliyat yap, olmuyor. Çünkü doğuştan malul. İşte bu anayasanın talihsizliği bu. İnşallah hep beraber bunu değiştireceğiz ve Türkiye'yi 21. yüzyıla taşıyan bir anayasa yapacağız." diye konuştu.

Malkoç, yapılan anket ve araştırmalarda "anayasa değişsin" diyenlerin yüzde 85-90'ı bulduğuna dikkati çekerek, ancak başkanlık sistemi denildiğinde tereddütler ortaya çıktığını ifade etti.

Kendisinin parlamenter sistemin değişip yerine başkanlık sisteminin gelmesinden yana olduğunu vurgulayan Malkoç, şunları kaydetti:

"Bir ülkede 14 ayda bir başbakan, bakan değiştiğinde o ülkede siyasi, sosyal istikrar olur mu? İşte 1982 ve 1961 anayasalarının topluma getirdiği en büyük eksikliklerden biri bu. Önümüzde bir fırsat var. Anayasayı yenileyelim, yenilerken de parlamenter sistemin bize getirdiği sıkıntılardan kurtulalım. Başkanlık sistemine geçtiğimizde iki sandık kurulacak. Bir tanesinden Türkiye Büyük Millet Meclisine milletvekili seçeceğiz. Diğerinden de başkanı seçeceğiz."

Konferansa Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Tiftik de katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×