Yeni adli yılın açılışı

- Adalet Bakanı Bozdağ: - "Darbe teşebbüsünün başarılı olup olmayacağının belli olmadığı saatlerde soruşturmayı başlatan, darbecilerin yakalanması ve gözaltına alınması için kararlar veren bağımsız ve tarafsız Türk yargısı, F-16 uçakları, helikopterler, zırhlı araçlar, tanklar ve otomatik silahların karşısına hukukla çıkmıştır" - "Hukukun üstünlüğüne demokrasiye, milli iradeye sahip çıkarak, darbecilere karşı hukukla mücadele etmiştir. Darbe teşebbüsü sırasında yargı, önceki darbe teşebbüslerinden farklı bir tutum sergilemiş ve onurlu bir imtihan vermiştir"

Yeni adli yılın açılışı

ANKARA (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Darbe teşebbüsünün başarılı olup olmayacağının belli olmadığı saatlerde soruşturmayı başlatan, darbecilerin yakalanması ve gözaltına alınması için kararlar veren bağımsız ve tarafsız Türk yargısı, F-16 uçakları, helikopterler, zırhlı araçlar, tanklar ve otomatik silahların karşısına hukukla çıkmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla yayımladığı mesajda, yeni adlı yılın hakimlere, savcılara, avukatlara, diğer adliye personeline ve millete hayırlı olmasını diledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'da, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki unsurları ve ona eklemlenen diğer askerlerce gerçekleştirdiği kanlı darbe teşebbüsünün, sadece seçilmiş cumhurbaşkanına, hükümete ve parlamentoya karşı değil, aynı zamanda millete, devlete, orduya, hukuka, demokrasiye, anayasaya ve milli iradeye karşı yapıldığını belirten Bozdağ, şu görüşlerini paylaştı:

Bakan Bozdağ, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bu darbe teşebbüsü, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ve hükümetimizin, siyasi partilerin, parti farkı gözetmeksizin TBMM'nin, medya,mızın, sivil toplum örgütlerimizin ve en önemlisi 79 milyon halkımızın görüş farkı gözetmeksizin bir araya gelerek ölümüne darbeye karşı çıkması ve demokrasiye, milli iradeye ve hukukun üstünlüğüne sahip çıkmasıyla başarısız kılınmıştır. "

Bozdağ, şunları kaydetti:

"Darbe teşebbüsünün başarılı olup olmayacağının belli olmadığı saatlerde soruşturmayı başlatan, darbecilerin yakalanması ve gözaltına alınması için kararlar veren bağımsız ve tarafsız Türk yargısı, F-16 uçakları, helikopterler, zırhlı araçlar, tanklar ve otomatik silahların karşısına hukukla çıkmıştır. " Hukukun üstünlüğüne demokrasiye, milli iradeye sahip çıkarak darbecilere karşı hukukla mücadele etmiştir. Darbe teşebbüsü sırasında yargı önceki darbe teşebbüslerinden farklı bir tutum sergilemiş ve onurlu bir imtihan vermiştir. Geçmişte darbecilere biat eden yargıdan bütün varlığı ile darbeye karşı koyan bir yargıya sahip olmanın onuru ve gururu bütün Türkiye’ye ve yargıya aittir. Bu nedenle darbe teşebbüsü gecesi ve devamında darbeye karşı koyan herkese ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Özellikle yargı görevi yapanları gönülden kutluyorum."

- "Bağımsızlık ve tarafsızlık, hukuk devletinin olmazsa olmaz ön şartıdır"

Bekir Bozdağ, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu, yargı yetkisinin, millet adına bağımsız mahkemeler tarafından kullanıldığını aktararak, şöyle devam etti:

"Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı hukuk devletinin olmazsa olmaz ön şartıdır. Hakimler görevlerinde bağımsızdır. Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz."

"Yargı görevi yapanların bağımsız ve tarafsız bir şekilde vazifelerini yapmaları insanların hem yargıya güvenini hem de adalete olan inancını kuvvetlendireceği gibi hukuk devletini de tahkim eder." ifadelerini kullanan Bakan Bozdağ, "Yargı görevi yapanlara güven, mülkün temeli olan adaleti de dolayısıyla mülkü de güçlendirir. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını yargı mensuplarının toplantı yapacağı yerlerde, binalarda, şekilde, ideolojilere uygunlukta aramak yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını anlamamak ya da işin özünü kavramamak anlamına gelir. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını mahalle baskılarına veya ideolojilere uygunluk yönünden denetlemek ve değerlendirmek, yargıya yapılabilecek en büyük kötülüktür. Yargı görevi yapanların anayasa, yasa ve kanuna bağlı hareket etmeleri ve bunun dışındaki bütün bağlılıkları ve aidiyetleri reddetmelerinin, önündeki soruşturma ve davanın taraflarına bakmaksızın sadece dosyadaki delillere göre ve anayasa, kanun ve hukuka bağlı bir vicdani kanaatle karar vermeleri ile ancak yargının bağımsız ve tarafsızlığı temin edilebilir." değerlendirmesini yaptı.

- İstinaf mahkemeleri

Adalet Bakanı Bozdağ, 20 Temmuz 2016'da istinaf mahkemelerinin faaliyete başlaması nedeniyle yeni adli yıla, hukuk tarihinin en önemli reformlarından biriyle başlandığını belirterek, ilk etapta yedi bölgede faaliyete geçen istinaf mahkemelerinin, yargılama sürelerini kısaltacağını, Yargıtay ve Danıştayın iş yükünü azaltacağını, Yargıtay ve Danıştayın içtihat mahkemesi olarak gerçek fonksiyonunu icrasının sağlanacağını, adaletin doğru tecellisine katkı sağlayacağını, yargıya güveni ve yargıdan memnuniyeti artıracağını bildirdi.

İstinaf mahkemelerinin de hayırlı olması temennisinde bulunan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bu duygu ve düşüncelerle, yeni adli yılın hayırlı olmasını diliyor, ülkemizin dört bir yanında fedakarca yalnızca adalet için görev ifa eden bütün hakim, savcı, avukat ve yardımcı adliye personeline, tüm yargı mensuplarına ve çalışma arkadaşlarıma başarılar diliyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×