Yemen'deki olaylar

- Taiz'de Husilerin düzenlediği saldırılar ve HDG ile çıkan çatışmalarda 3 kişi öldü, 14 kişi yaralandı

Yemen'deki olaylar

TAİZ (AA) - Yemen'in Taiz ilinde Husilerin düzenlediği saldırılar ve meşru yönetim yanlısı Halk Direnişi Güçleri (HDG) ile çıkan çatışmalarda 3 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih güçlerinin, kentin doğusu ve merkezindeki sivil yerleşim yerlerine topçu atışıyla düzenlediği saldırılarda 2 sivil hayatını kaybetti, 4'ü yaralandı.

Bu arada HDG kaynakları da HDG güçleri ile Husi militanlar arasında Taiz'in El-Kemeb, Sa'bat, El-Muhafaza, Ed-Dıfa el-Cevvi ve Usayfira mahallelerinde çıkan çatışmalarda 1 yönetim yanlısının öldüğünü, 10'unun yaralandığını duyurdu.

Yemen'de çatışan taraflar, BM'nin çağrısı üzerine 11 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuş, 21 Nisan'da da Kuveyt'te barış müzakerelerine başlamıştı ancak Yemen hükümeti 17 Mayıs'ta, Husilerin şehirlerden çekilmesi ve silahlarını teslim etmesini öngören BM kararına uymaması gibi gerekçelerle müzakereleri dondurmuş ve karşı taraf bu konularda yazılı garanti verinceye kadar katılımı askıya aldığını duyurmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×