Yemen'deki olaylar

- Cumhurbaşkanı Hadi ve meşru hükümet, Husilerle yeniden müzakere masasına oturmak istiyor

Yemen'deki olaylar

SANA (AA) - Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile meşru hükümetinin, Husiler ile Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerden oluşan heyetle yeniden müzakere masasına oturmayı istediği belirtildi.

Yemen Haber Ajansı SABA'ya göre, Cumhurbaşkanı Hadi, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki ikametgahında Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'i kabul etti. Hadi, Ahmed'e, "Yemen'in geleceğini tesis edecek ve içerisinde savaş tohumları barındırmayacak gerçek bir barışı" arzuladıklarını söyledi.

Ahmed ise uluslararası toplumun da "Körfez girişimi, ulusal diyalog görüşmelerinde alınan kararlar ve BM'nin 2216 sayılı kararı üzerine bina edilecek barışın tesis edilmesini" istediğini ifade etti. Ahmed, büyük sıkıntılar çeken Yemenlilerin barışı hak ettiğini kaydetti.

- Yemen krizine çözüm çabaları

BMGK, 9 Eylül Cuma günü Yemen’de çatışan tarafları BM gözetimindeki görüşmelere acil olarak geri dönmeye ve hem siyasi hem de güvenlik konularını içeren kapsamlı bir anlaşmayı müzakere etmeye çağırmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry de geçen ay Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde yapılan toplantının ardından Yemen krizinin çözümü için yeni bir yol haritası belirlediklerini açıklamıştı.

Yol haritasında Husilerin de katıldığı ulusal birlik hükümeti oluşturulması, Husilerin başkent Sana'dan çekilmesi ve ülkedeki ağır silahların üçüncü bir tarafa teslimiyle ilgili maddeler yer aldığı aktarılmıştı.

Yemen hükümeti, Kerry'nin sunduğu yol haritasını ilkesel olarak desteklediğini açıklamış, her türlü barış önerisinin "BM'nin 2216 sayılı kararı, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) girişimi ve ulusal diyalog görüşmelerinde alınan kararlar doğrultusunda olmak" şartıyla desteklendiği ifade edilmişti.

Kuveyt’te BM ara buluculuğunda yapılan Yemen barış müzakereleri 6 Ağustos'ta askıya alınmıştı. BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, müzakerelerin 6 Eylül'de başlayacağını duyurmasına rağmen, taraflar nezdinde sonuç alınamamıştı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×