Yemen'deki olaylar

- Ülkenin farklı bölgelerinde hükümete bağlı güçler ile Husiler ve devrik lider Salih yanlıları arasında çıkan çatışmalarda 14 kişi öldü

 Yemen'deki olaylar

TAİZ (AA) - Yemen'in farklı bölgelerinde hükümete bağlı güçler ile Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih yanlıları arasında çıkan çatışmalarda 14 kişinin öldüğü bildirildi.

Hükümete bağlı Halk Direniş Güçleri (HDG) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şebva iline bağlı Useylan ilçesinde, Husiler ile hükümet yanlısı güçler arasında çıkan çatışmalarda bir asker, keskin nişancı kurşunuyla hayatını kaybetti. Husiler ile Salih yanlılarının Useylan'daki yerleşim bölgelerine gerçekleştirdiği saldırılarda çok sayıda kişinin yaralandığı, koalisyon güçlerinin de söz konusu bölgede hava saldırıları düzenlediği aktarıldı.

Beyda ilinin batısındaki Zi Naim ilçesinde HDG mensuplarının Husilere ait bir araca düzenledikleri saldırıda 4 Husinin öldüğü belirtilirken, Taiz ilinde çıkan çatışmalarda ise Husiler ve Salih yanlılarından 7 kişinin hayatını kaybettiği, 3'ü HDG mensubu olmak üzere toplam 16 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Öte yandan Husiler ile Salih yanlılarının, Taiz ilinin Ed-Dabab bölgesindeki HDG mevzilerini vurduğu belirtildi. Husilerin Taiz ilinde yerleşim yerlerine de topçu ateşi düzenlemesi sonucu 1 sivilin öldüğü, 3 sivilin yaralandığı ifade edilirken, koalisyon güçlerinin de kentteki Husi mevzilerine hava saldırıları gerçekleştirdiği kaydedildi.

Lahic saha komutanlarından Harbi Surur, Husiler ve Salih yanlılarının düzenlediği şiddetli saldırıların ardından hükümet güçlerinin, kentteki Kerş ile Eş-Şerice bölgelerini birbirine bağlayan askeri öneme sahip El-Hamra tepesindeki mevziden çekildiğini kaydetti. Söz konusu mevzide Husiler ile Salih yanlılarının kontrolü sağladığını kaydeden Surur, çatışmalarda yönetim yanlısı güçlerden 1 kişinin öldüğünü, 2 kişinin yaralandığını belirtti.

Bu arada görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, koalisyon güçlerinin El-Hudeyde kentinde Husilerin elinde bulunan cumhurbaşkanlığı sarayını hedef aldığı kaydedildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×