Yemen'deki olaylar

Yemen'deki olaylar

RİYAD (AA) - Suudi Arabistan'ın Yemen halkına yaklaşık 140 milyon dolar yardım ettiği bildirildi.

Yemen resmi ajansı SABA'da yer alan haberde, Suudi Arabistan hükümetine bağlı Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi'nin, Yemen halkına yaklaşık 140 milyon dolar yardım ettiği belirtildi.

Merkezin, Yemen'in tüm kentlerinde insani yardım ve sağlık konusunda hizmet verildiği, 139 milyon 600 bin dolar maliyetli bu destekten 16 milyon vatandaşın istifade ettiği kaydedildi.

Abluka altındaki kentlerdeki hastanelerin tümüne jeneratörler için akaryakıt sağlandığı, çatışmalardan zarar gören insanlara tıbbi ve insani yardım sunulduğu ifade edildi.

Merkezin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), UNICEF gibi kuruluşlarla işbirliği içinde olduğu ayrıca Yemen Kızılayı'na ambulans ve ekipman desteği sağladığı aktarıldı.

DSÖ, 2,5 milyonu sığınmacı 21 milyon Yemenlinin insani yardıma muhtaç olduğunu, 14 milyon kişinin acil tıbbi desteğe ihtiyaç duyduğunu, 2 milyon çocuğun yetersiz beslenmeye maruz kaldığını duyurmuştu.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de Husiler ve onlara destek veren devrik lider Salih yanlıları ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin destek verdiği yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar, ülkenin çeşitli kentlerinde devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×