Yemen'deki olaylar

- Taiz ve Beyda kentlerinde hükümet yanlısı güçler ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Salih yanlısı gruplar arasında çıkan çatışmalarda 28 kişi öldü

Yemen'deki olaylar

HADRAMEVT (AA) - Yemen'in Taiz ve Beyda kentlerinde hükümet yanlısı güçler ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı gruplar arasında çıkan çatışmalarda 21'i Husilerden 28 kişinin öldüğü bildirildi.

Hükümet güçlerine destek veren Halk Direniş Güçleri (HDG) Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Taiz kentinde hükümet yanlısı güçler ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Salih yanlısı gruplar arasında çıkan çatışmalarda Husilerden 16, hükümet güçlerinden 7 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.

Taiz kentindeki askeri konseyin sözcüsü Albay Mansur el-Hasani, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki resmi sayfasından yaptığı açıklamada, hükümet güçlerinin kentin batısında Husilerle girdikleri çatışma sonucu 5 mevziyi ele geçirdiğini kaydetti.

HDG kaynakları, Beyda ketindeki Zi Naim ilçesinde Husi devriyesinin geçişi sırasında direniş güçlerinin ateş açması sonucu 5 Husinin öldüğü aktarıldı.

Öte yandan Yemen Silahlı Kuvvetler Basın Merkezi'nin Facebook hesabından yapılan açıklamada da ordu güçlerinin Husiler ile Salih yanlılarının kontrolündeki Sana'ya giden askeri mühimmat yüklü 3 kamyona el koyduğunu duyurdu. Söz konusu kamyonların Hadramevt ilinden yola çıktığı ifade edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×