Yemen'deki olaylar

- Hükümet güçleri, Taiz'in batısındaki çok sayıda yeri ele geçirdi - Husi keskin nişancıların açtığı ateş sonucu bir kadın ile Ebu el-Abbas Taburları'ndan üst düzey bir komutan öldü

Yemen'deki olaylar

TAİZ (AA) - Yemen'de hükümet yanlısı güçlerin, Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerle girdiği çatışmaların ardından Taiz'in batı cephesindeki pek çok askeri mevziyi ele geçirdiği bildirildi.

Hükümet yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) komutanlarından Abdu Hammud es-Sağir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümet yanlısı güçlerin Taiz'in batısındaki El-Munim Dağı ile El-Halve ve Es-Sevda bölgeleri ile Er-Rabiği ilçesinde de Mevkene bölgesinin kontrolünü sağladığını söyledi.

Sağir, hükümet güçlerinin, kentteki ablukayı kırmak amacıyla başlattığı operasyon kapsamında Taiz'in batısındaki Rabiği ve Ed-Dabab ilçelerinde Husi mevzilerine saldırmaya devam ettiğini kaydetti.

Öte yandan, bir Husi keskin nişancının açtığı ateş sonucu HDG birliklerine bağlı Ebu el-Abbas Taburları'ndan üst düzey bir komutanın öldüğü belirtildi. Husilerin kentin kuzeydoğusundaki Hasenat bölgesinde HDG birlikleri ve ulusal orduya yönelik saldırısında ise Husilerden ölen ve yaralananlar olduğu ifade edildi ancak sayıyla ilişkin bilgi verilmedi.

Taiz'in batısındaki Hazran bölgesinde de Husi keskin nişancının açtığı ateş sonucu bir kadın hayatını kaybetti.

Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih yanlısı güçler Taiz'i kısmen kuşatma altında tutuyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×