Yemen'deki olaylar

- Başbakan Bin Dağr: "Hükümet güçleri, başkent Sana'yı yakında Husilerden geri alacak"

Yemen'deki olaylar

SANA (AA) - Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, hükümet güçlerinin, başkent Sana'yı yakında Husilerden geri alacağını belirtti.

Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Adil bin Zeyd et-Tureyfi ile telefon görüşmesi yapan Bin Dağr, Suudi Arabistan'ın Yemen'e verdiği desteğe dikkati çekti.

Bu desteğin, ulusal ordu ile yönetim yanlısı Halk Direniş Güçleri'nin (HDG) Sana'nın eteklerine dayanmasına katkı sağladığını kaydeden Bin Dağr, başkent Sana'nın yakında Husilerden geri alınacağını ifade etti.

Bu arada askeri kaynaklar, hükümet güçleri ile Husiler arasında çıkan şiddetli çatışmaların ardından Hacce vilayetinin Er-Razve bölgesi ile Sana'nın Nehem ilçesine bağlı El-Medfun bölgesinde kontrolün sağlandığını duyurdu.

Yemen ordusu, başkent Sana'nın geri alınması için cumartesi günü "Kurtuluş randevumuzdur" adında bir askeri operasyon başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye bağlı güçler ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları arasında Sana'nın doğusundaki Nehem ilçesinin farklı bölgelerinde bir süredir çatışmalar devam ediyor.

Hükümet güçleri, Nehem ilçesinde stratejik dağlık bölge olarak geniş bir bölgeye uzanan Hilban dağlarında geçen ay kontrolü sağlamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×