Yemen'deki olaylar

- Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon ile hükümet yanlısı güçler Lahic'in kuzeyinde kapsamlı bir operasyon için askeri yığınak yapıyor

Yemen'deki olaylar

ADEN (AA) - Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon ile hükümet yanlısı Halk Direniş Güçleri'nin (HDG) Yemen'in güneyindeki Lahic kentinde kapsamlı bir operasyon için askeri yığınak yaptığı bildirildi.

HDG Lahic Sözcüsü Fehman el-Gabs, yaptığı yazılı açıklamada, koalisyon güçlerinin dün akşam saatlerinde Lahic'in Taiz kenti sınırındaki El-Kabbeyta ilçesine yaklaşık 400 asker ile çok sayıda tank ve zırhlı araç gönderdiğini belirtti.

Gabs, söz konusu askeri yığınağın Husiler ile devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarının kontrolünde bulunan bazı bölgelerin yeniden ele geçirilmesine yönelik bölgede kapsamlı bir saldırı hazırlığı çerçevesinde yapıldığını kaydetti.

Husiler ve Salih yanlıları geçen hafta ortasında HDG ile girdikleri şiddetli çatışmaların ardından Lahic kentindeki Aned askeri üssünün yaklaşık 40 kilometre kuzeyindeki stratejik öneme haiz Calis Dağı'nın kontrolünü ele geçirmişti.

Yemen'deki en büyük askeri hava üslerden biri sayılan Lahic kentindeki Aned, 3 Ağustos 2015'ten bu yana hükümete bağlı ulusal ordunun kontrolünde bulunuyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×