Yemen'deki olaylar

- Ülkedeki siyasi parti ve örgütler, Husiler ile Salih yanlılarından "uluslararası kararlara uymalarını" istedi

Yemen'deki olaylar

SANA (AA) - Yemen'deki siyasi partilerle örgütler Husilere ve devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarına "uluslararası kararlara uymaları" çağrısında bulundu.

Yemen'deki pek çok siyasi parti ve örgütün imzasıyla yayımlanan ortak bildiride, "Husiler ve Salih yanlılarını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2216 sayılı kararına uymaya, Yemen halkının yaşadığı sıkıntıları anlamaya ve devletin ulusal kimliğini yeniden elde etmesi için barış yolunda ciddi adımlar atmaya davet ediyoruz." denildi.

Bildiride ayrıca "Bütün Yemen ve özellikle geçici başkent Aden halkını başta güvenlik ile istikrarın sağlanması olmak üzere altyapı ve gerekli tüm hizmetleri tam olarak gerçekleştirebilmesi için Ahmed Ubeyd bin Dağr hükümetine destek vermeye çağırıyoruz." ifadesine yer verildi.

Söz konusu bildiride Yemen Sosyalist Partisi, Barışçıl Güney Hareketi, Genel Halk Kongresi, Yemen Islah Birliği, Nasırcı Halk Birlik Örgütü, Barışçıl Değişim İçin Nahda Hareketi, Reşad Partisi, Adalet ve İnşa Partisi ile Ulusal Dayanışma Partisi'nin imzası bulunuyor.

BMGK'nın 2216 sayılı kararı, Husiler ve Salih yanlılarının ele geçirdiği kentlerden geri çekilerek ağır silahları teslim etmesi, devlet kurumlarının yeniden düzenlenmesi, siyasi mahkum ve tutukluların serbest bırakılması için bir komite kurulmasını öngörüyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×